Němen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Němen
řeka u Graužėnů
řeka u Graužėnů
Základní informace
Délka toku 937 km
Plocha povodí 98 200 km²
Průměrný průtok 678 m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 10010001
Pramen
Minská vysočina
Ústí
Kurský záliv
0 m n. m.
Protéká
BěloruskoBělorusko Bělorusko (Hrodenská, Minská oblast), LitvaLitva Litva (Alytuský, Kaunaský, Marijampolský, Tauragėský, Klaipėdský kraj), RuskoRusko Rusko (Kaliningradská oblast)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Povodí Němenu (Bělorusko 46,13%, Litva 43,97%, Rusko 5,30%, Polsko 4,21%, Lotyšsko 0,36%)[1]
mapa toku řeky
mapa toku řeky

Němen, někdy také Neman (litevsky Nemunas, polsky Niemen, německy Memel, bělorusky Нёман, Нёманец, rusky Неман) je nejdelší a nejvodnější řeka v Bělorusku (Hrodenská, Minská oblast), Litvě a Kaliningradské oblasti (Rusko). Je 937 km dlouhá. Povodí má rozlohu 98 200 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení jižně od Minské vysočiny a teče v členitém korytě Němenskou nížinou. V místě, kde překonává Baltský práh, vytváří velké smyčky a peřeje. Na dolním toku protéká Středolitevskou a přímořskou nížinou, říční údolí je široké a v korytě se nacházejí ostrovy. Po celé délce toku je mnoho prahů a mělčin. Ústí do Kurského zálivu, přičemž vytváří deltu. Hlavní ramena jsou Gilija (vlevo) a Rusnė, které se dále dělí na hluboký Skirvytė a široký a mělký Atmata. (vpravo). V povodí je mnoho mělkých jezer. Jezernatost řeky činí 2,5 %.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam přítoků Němenu.

Celkem do Němenu své vody vnáší kolem 180 přítoků, z nichž největší nebo nejvýznamnější jsou:

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je smíšený s převahou sněhového, na dolním toku dešťového. Průměrný průtok činí 678 m³/s. Na jaře jsou vysoké průtoky od poloviny března do konce května, v létě voda opadá. Občas je pokles hladiny přerušený dešti, zvláště na podzim a v zimě. V ústí je v době poklesu hladiny znatelná role větru při změnách výšky hladiny. Na podzim plují po řece kry v listopadu a v prosinci. Poté řeka zamrzá. V zimě může čas od času rozmrznout a zase zamrznout. Definitivně rozmrzá na konci března, ale někdy už v únoru nebo až v dubnu.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Pravidelná vodní doprava je zavedena od města Birštonas. Řeka je spojena Ahinským kanálem s Dněprem a Augustovským kanálem s Vislou. Po řece se plaví dřevo. Byla na ní vybudována Kaunaská přehrada s vodní elektrárnou. Leží na ní města Stolbcy, Mosty, Grodno, Druskininkai, Alytus, Prienai, Birštonas, Kaunas, Jurbarkas, Smalininkai, Něman, Sovětsk, Rusnė.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mezinárodní povodí řek v Evropě, Neman

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]