Neris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Neris
řeka ve Vilniusu
řeka ve Vilniusu
Základní informace
Délka toku 510 km
Plocha povodí 25100 km²
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 12010001
Pramen
Ústí
Protéká
BěloruskoBělorusko Bělorusko (Hrodenská, Minská oblast), LitvaLitva Litva (Kaunaský, Vilniuský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Němen
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Neris (bělorusky Вілія, polsky Wilia) je řeka v Bělorusku (Hrodenská, Minská oblast) a v Litvě (Kaunaský, Vilniuský kraj). V Bělorusku se jmenuje Вілія, v Litvě až do soutoku s řekou Žeimenou Vilija a teprve od tohoto soutoku se nazývá Neris. Je dlouhá 510 km. Povodí má rozlohu 25 100 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka pramení uprostřed bažin severně od Minsku. Na horním toku teče bažinatou krajinou v nevýrazném údolí. Na středním a dolním toku má údolí vysoké svahy. V korytě se nacházejí slapy. Řeka je pravým přítokem Němenu. Protéká hlavním městem Vilniem a na soutoku s Němenem leží město Kaunas.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam přítoků Nerisu.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je smíšený. Zamrzá v prosinci a rozmrzá v březnu.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Částečně je splavná na oddělených úsecích. Leží na ní města Vilnius a v ústí Kaunas. Nad městem Vilejka byla vybudována přehradní nádrž, která slouží k zásobování Minsku vodou.

Lingvistické souvislosti[editovat | editovat zdroj]

Předpoládá se, že název Neris je odvozen od slova "nerti" to je náhle se potopit, "zajet pod hladinu", plavat (nebo též proudit) pod hladinou. Slovanský název Vilija (bělorusky Вiлiя a podobné) je odvozeno od staršího tvaru Velja, souvisejícího s přídavným jménem starých slovanů велья ("veliká"). Existence dvojího názvu Vijija-Neris souvisí s tím, že po soutoku Narače (také od slova "nerti" – poběloruštěno) s Vilijí se předkové Bělorusů a Litevců nemohli dohodnout, který z těch názvů použít pro horní tok.
Pseudonym litevské básnířky Salomėji Bačinskaitė, provdané Bučienė Salomėja Nėris a název řeky Neris spolu částečně souvisí, ale mají odlišný pravopis.

Skloňování[editovat | editovat zdroj]

V litevštině je Neris rodu ženského, číslo jednotné, měkké skloňování. V češtině je obvyklejší skloňování podle vzoru hrad (liší se tedy rod i měkkost/tvrdost) – Neris, Nerisu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]