Neris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Neris
řeka ve Vilniusu
řeka ve Vilniusu
Základní informace
Délka toku 510 km
Plocha povodí 25100 km²
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 12010001
Pramen
severně od Minsku
Ústí
Němen
Protéká
BěloruskoBělorusko Bělorusko (Hrodenská, Minská oblast), LitvaLitva Litva (Kaunaský, Vilniuský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Němen

Neris (bělorusky Вілія, polsky Wilia) je řeka v Bělorusku (Hrodenská, Minská oblast) a v Litvě (Kaunaský, Vilniuský kraj). V Bělorusku se jmenuje Вілія, v Litvě až do soutoku s řekou Žeimenou Vilija a teprve od tohoto soutoku se nazývá Neris. Je dlouhá 510 km. Povodí má rozlohu 25 100 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Řeka pramení uprostřed bažin severně od Minsku. Na horním toku teče bažinatou krajinou v nevýrazné dolině. Na středním a dolním toku má dolina vysoké svahy. V korytě se nacházejí slapy. Je to pravý přítok Němenu. Protéká hlavním městem Vilnem a na soutoku s Němenem leží město Kaunas

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam přítoků Nerisu.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je smíšený. Zamrzá v prosinci a rozmrzá v březnu.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Částečně je splavná na oddělených úsecích. Leží na ní města Vilnius a v ústí Kaunas. Nad městem Vilejka byla vybudována přehradní nádrž, která slouží k zásobování Minsku vodou.

Lingvistické souvislosti[editovat | editovat zdroj]

Předpoládá se, že název Neris je odvozen od slova "nerti" to je náhle se potopit, "zajet pod hladinu", plavat (nebo též proudit) pod hladinou. Slovanský název Vilija (bělorusky Вiлiя a podobné) je odvozeno od staršího tvaru Velja, souvisejícího s přídavným jménem starých slovanů велья ("veliká"). Existence dvojího názvu Vijija-Neris souvisí s tím, že po soutoku Narače (také od slova "nerti" - poběloruštěno) s Vilijí se předkové Bělorusů a Litevců nemohli dohodnout, který z těch názvů použít pro horní tok.
Pseudonym litevské básnířky Salomėji Bačinskaitė, provdané Bučienė Salomėja Nėris a název řeky Neris spolu částečně souvisí, ale mají odlišný pravopis.

Skloňování[editovat | editovat zdroj]

V litevštině je Neris rodu ženského, číslo jednotné, měkké skloňování. V češtině je obvyklejší skloňování podle vzoru hrad (liší se tedy rod i měkkost/tvrdost) - Neris, Nerisu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]