Bádenské markrabství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bádenské markrabství
Markgrafschaft Baden
 Švábské vévodství
 Falcké kurfiřtství
1112–1803 Bádenské kurfiřtství 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Územní vývoj Bádenska v letech 1803-1810
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
vznik:
1112 – vytvoření markrabství
1771 – opětovně částečně sjednoceno
zánik:
1803 – udělení kurfiřtského hlasu
1806 – povýšení na velkovévodství
státní útvary a území
Předcházející:
Švábské vévodství Švábské vévodství
Falcké kurfiřtství Falcké kurfiřtství
Nástupnické:
Bádenské kurfiřtství Bádenské kurfiřtství

Bádenské markrabství (německy Markgrafschaft Baden) byl státní útvar na jihozápadě dnešního Německa, na území historického Bádenska. Po celou jeho existenci mu vládl domácí rod Zähringenů.

Bádensko vzniklo jako markrabství v rámci Švábského vévodství. Původně však zahrnovalo nevelký pruh území na pravém břehu Rýna v okolí Durlachu, Karlsruhe a Baden-Badenu a několik oddělených exkláv severně od Basileje. V letech 15351771 bylo Bádensko rozděleno mezi Bádensko-Durlach a Bádensko-Baden, které se roku 1771 znovusjednotily pod vládou durlašské linie. Za ztracená území na levém břehu Rýna bylo Bádensko roku 1803 Napoleonem bohatě odškodněno. Získalo dříve habsburské Breisgavsko, východní část Rýnského Falckrabství, knížectví Fürstenberg a další území. Roku 1806 Bádensko přistoupilo k Rýnskému spolku, za což bylo povýšeno na velkovévodství.

Bádenské velkovévodství vzniklo v roce 1806, kdy ho Napoleon Bonaparte za pomoc (dědičně) povýšil na velkovévodství, zároveň se stalo členem Rýnského spolku. Již v roce 1803 udělil Napoleon markraběti Karlu Fridrichovi kurfiřtský hlas. Předtím bylo bádensko od 12. století rozděleno mezi větve rodu Zähringenů, ale až v roce 1771 se právě markrabě Bádenska-Durlachu Karel Fridrich Bádenský rozhodl přijmout titul markraběte Bádenského a postupně sjednotit Bádensko včetně okolních biskupství což se mu definitivně povedlo mezi lety 18051810.

Související články[editovat | editovat zdroj]