Besarabská gubernie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa Besarabské gubernie

Besarábie byla v rámci carského Ruska v letech 18121873 oblastí a mezi lety 18731917 gubernií.

Údaje o rozloze gubernie se rozcházejí, některé zdroje uvádějí 44 399 km²[1], jiné o něco více.[nb 1] V roce 1889 měla 1 628 876 obyvatel.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Besarabská gubernie se nacházela na krajním jihozápadě Ruského impéria mezi řekami Dněstr, Prut a Dunaj, které tvořily její hranici na severu, východě a jihu (Dunaj). Od rakouské Bukoviny ji odděloval úzký pás řek, lesů a polí. Prut a Dněstr gubernii oddělovaly od Rumunského království (oblastí moldavského knížectví a Dobruže).

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Mapa Besarabské gubernie v roce 1883
Podrobnější informace naleznete v článcích Besarábie, Moldavská demokratická republika a Dějiny Moldavska.

Po připojení Besarábie k Ruskému impériu (1812) se ruská vláda postupně postarala o sladění zřízení oblasti a to následně přizpůsobila ostatním gubernií v zemi. V letech 18611875 se v Besarábii uskutečnila rolnická reforma, která si vyžádala vypuknutí přes 80 rolnických povstání. Čtyřicet jeden z nich musela potlačit armáda.

Územním ziskem, které Ruské impérium získalo na základě Berlínské smlouvy (1878), byla jihozápadní část Besarábie, v minulosti součást moldavského knížectví. V polovině 70. let 19. století na území Besarábie začalo šířit Národnictví a vznikly první hnutí a spolky. V čele jednoho z nich byl i rumunský revoluční demokrat Nicolae Bosie-Codreanu.

2. prosince 1917 poslanci krajského národního parlamentu Besarábie prohlásili tuto oblast za Moldavskou národní republiku a 27. listopadu 1917 deklarovali připojení Besarábie k Rumunsku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Podle encyklopedického slovníku autorů F.A. Brockhause a I. A. Jefrona činila rozloha Besarabské gubernie 45 631,7 km².

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Besarabská gubernia na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]