Brindisi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brindisi
Le colonne della Via Appia a Brindisi.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 15 m n. m.
Stát Itálie Itálie
oblast Apulie
provincie Brindisi
Brindisi
Red pog.svg
Brindisi
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 328 km²
Počet obyvatel 88 667 (31.12. 2014)
Hustota zalidnění 272 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.comune.brindisi.it
Telefonní předvolba 0831
PSČ 72100
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brindisi je italské přístavní město v oblasti Apulie, hlavní město stejnojmenné provincie. V roce 2014 zde žilo 88 667 obyvatel. V letech 1943-45 bylo Brindisi hlavním městem Italského království.

Z historie[editovat | editovat zdroj]

Založení města se připisovalo různým polomýtickým postavám, například Diomedovi nebo Thesseovi a jako významný přístav je zmiňuje už Hérodotos. Roku 266 př. n. l. je dobyli Římané a od roku 244 př. n. l. bylo kolonií s městským právem. Ve válce proti Hannibalovi bylo na římské straně a rychle vzkvétalo, protože odtud bylo nejčastější lodní spojení do Řecka. Hlavní římská veřejná silnice Via Appia byla už ve 2. století př. n. l. prodloužena z Capuy do přístavu v Brindisi. Když zde roku 49 př. n. l. Pompeius shromažďoval loďstvo, snažil se mu v tom Caesar marně zabránit. Roku 19 př. n. l. snad ve zdejším přístavu zemřel básník Vergilius po návratu z Řecka.

Význam přístavu se udržel i do středověku, za Justiniána I. patřil Byzanci, později Saracénům, Langobardům a Normanům. Roku 1228 odtud vyplul císař Fridrich II. Štaufský na křížovou výpravu a po návratu nechal město znovu opevnit. Roku 1348 postihla město morová rána a uherský král Ludvík I. Veliký je zpustošil, roku 1456 je zcela zničilo zemětřesení. Patřilo pak krátce Benátčanům a od roku 1509 Španělsku. Od roku 1845 bylo svobodným přístavem a roku 1860 bylo připojeno k Itálii. .

Sousední obce[editovat | editovat zdroj]

Carovigno, Cellino San Marco, Latiano, Mesagne, San Donaci, San Pietro Vernotico, San Vito dei Normanni

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]