Lecce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lecce
Collage Lecce.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška49 m n. m.
StátItálieItálie Itálie
RegionApulie
Lecce
Lecce
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha241 km²
Počet obyvatel94 110 (2014)
Hustota zalidnění390,5 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.comune.lecce.it
Telefonní předvolba0832
Označení vozidelLE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lecce je italské město v kraji Apulie, hlavní město stejnojmenné provincie. Leží v jihovýchodní části Itálie, ve vnitrozemí, v rovinatém kraji Apulie.

Památky a významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Stotisícové město Lecce má řadu významných stavebních památek, především z období baroka, postavených ze zdejšího zlatavého vápence. Střed města na náměstí Piazza Oronzo zdobí další ze sloupů označující konec cesty Via Appia, jenž nese bronzovou sochu sv. Oronza, biskupa z Lecce. Dále je tu kostelík San Marco z poloviny 16. století, budova někdejší lóže Palazzo del Sedile a římský amfiteátr z 1. století.

Opodál stojí mohutné Castello ze 16. století s hradbami. Za alejí Luglio pokračuje ulice Via Umberto k baroknímu kostelu Santa Croce, dokončenému v roce 1679, s bohatě zdobeným průčelím a rozetou. V sousedním klášterním komplexu ze 13. století se nachází Palazzo del Governo.

Via Umberto I. zabočuje doleva do ulice Via Principe di Savoia k triumfálnímu oblouku Porta di Napoli, kde stojí překrásný kostel SS. Nicolò e Cataldo z roku 1180. Kostel ve stylu francouzské gotiky dal postavit předposlední Norman Tancredi a vyznačuje se nádherným portálem s arabskými motivy.

Na náměstí Piazza Duomo stojí dóm San Oronzo se sedmdesátimetrovou věží, dále biskupský palác a semináře. Historické centrum uzavírá hradební brána Porta Rudiae.

Zdejší dobrá vína jsou červené a růžové Copertino, Matino a ľAlezio, bílé a červené Leverano a sladké červené Salice Salentino.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Okolní obce[editovat | editovat zdroj]

Arnesano, Cavallino, Lequile, Lizzanello, Monteroni di Lecce, Novoli, San Cesario di Lecce, Squinzano, Surbo, Torchiarolo, Trepuzzi, Vernole

Sport[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]