V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox kunta". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Utsjoki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Utsjoki
Znak obce Utsjoki   Utsjoki na mapě Finska
Obyvatel: 1 385
Souřadnice:
Rozloha: 5 370 km²
  z toho voda: 202,93 km²
Rok založení: 1876
Provincie: Laponsko

Utsjoki (severosámsky Ohcejohka, inarijskou sámštinou Uccjuuhâ, skoltskou sámštinou Uccjokk) je nejsevernější obec Finska. Její území leží na hranici s Norskem na severu provincie Lappi. Na jihu hraničí s územím obce Inari. Obec byla založena roku 1876.

Počet obyvatel obce je 1 385 (2003). Rozloha činí 5 370,5 km², z čehož 202,93 km² připadá na vodní plochy. Hustota zalidnění je 0,25 obyvatel na km²2. Utsjoki má dva úřední jazyky: Severní sámštinu a finštinu. Je to jediná obec ve Finsku, v níž většina populace je sámskojazyčná.

Jezero Mantojärvi nedaleko vesnice Utsjoki.

Hranice mezi Norskem a Finskem probíhá řekou Tenojoki, která teče do Severního ledového oceánu. Řeka je bohatá na lososy, pročež je oblíbeným místem pro sportovní rybaření. Nejsevernějším místem Finska je vesnice Nuorgam (severos. Njuorggán), která je rovněž nejsevernějším hraničním přechodem na světě. Na území Utsjoki se nachází přírodní rezervace Kevo (712 km²; 63 km turistických tras).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]