Ostrovní stát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
mapa světa s černě vyznačenými ostrovními státy

Ostrovní stát je takový stát, který se nachází na pevnině menší než kontinent obklopené vodní plochou. Některé ostrovní státy se rozkládají na rozlehlých souostrovích (např. Filipíny, Mikronésie či Indonésie), jiné jsou tvořeny jediným ostrovem (např. Nauru), jiné zabírají jen část ostrova (např. Haiti, Dominikánská republika či Východní Timor), další jsou tvořeny jedním hlavním ostrovem s menšími ostrůvky kolem něj (Kuba, Island, Jamajka).

Přehled ostrovních států[editovat | editovat zdroj]

V srpnu 2013 existovalo na světě 193 nezávislých států, které byly členskými státy OSN. Z těchto 193 entit se jich 46 počítalo mezi ostrovní státy (necelých 25% všech států světa).

Ostrovním státem je i Čínská republika na ostrově Tchaj-wan a Severokyperská turecká republika na ostrově Kypr, které jsou jen částečně uznány jako nezávislé státy.

Drtivá většina závislých území na světě se nachází na ostrovech či souostroví (francouzské zámořské regiony a společenství, britská zámořská území a korunní dependence, dánské autonomní oblasti, konstituční země nizozemského království, australská či americká zámořská území apod.).