Turks a Caicos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Turks a Caicos
Turks and Caicos Islands
vlajka Turks a Caicos
vlajka
znak Turks a Caicos
znak
Hymna: God Save the Queen
Geografie

Turks and Caicos Islands in United Kingdom (special marker).svg Poloha Turks a Caicos

Hlavní město: Cockburn Town
Rozloha: 616 km² (209. na světě)
z toho zanedbatelně % vodní plochy
Nejvyšší bod: Blue Hills (49 m n. m.)
Časové pásmo: -5
Poloha: 21°45′ s. š., 71°35′ z. d.
Geodata (OSM): OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 31 458 (v rámci Spojeného království 21. na světě, odhad 2012)
Hustota zalidnění: 51 ob. / km² (147. na světě)
Jazyk: angličtina
Náboženství: anglikáni, římskokatolické
Státní útvar
Státní zřízení: zámořské území Velké Británie
Vznik: 1. června 1962 (statut korunní kolonie Spojeného království)
Guvernér: John Freeman
Předsedkyně vlády: Sharlene Cartwright-Robinsonová
Měna: americký dolar (USD)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 796 TCA TC
MPZ: GB
Telefonní předvolba: +1
Národní TLD: .tc

Turks a Caicos (anglicky Turks and Caicos) je zámořské území Velké Británie skládající se ze dvou skupin tropických ostrovů v karibské oblasti, jihovýchodně od Bahamských ostrovů.

Území patří geograficky k Lucayskému souostroví. Třicítka ostrovů má celkovou rozlohu 616 km² (při přílivu, při odlivu je rozloha ostrovů 948 km²).[1] Má převážně nížinatý charakter, s vápencovým podložím a rozsáhlými mangrovovými bažinami. Počasí je slunečné a relativně suché, časté jsou však hurikány. Ostrovy mají omezené zdroje pitné vody, a tak se do nádrží zachytává voda dešťová. Hlavními přírodními zdroji jsou mořští raci (Panulirus interruptus)[zdroj?] a mušle.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ostrovy Turks a Caicos byly poprvé osídleny karibskými indiány, ale po jejich objevení evropskými mořeplavci byla populace rychle decimována honem na otroky. Datum objevení se liší podle různých zdrojů – buďto je poprvé navštívil Kryštof Kolumbus 12. října 1492, nebo Juan Ponce de León v roce 1512.

Ačkoliv byly ostrovy pod kontrolou několika států, přímá kolonizace nenastala. Na přelomu 18. století byly ostrovy po několik desetiletí pirátskou základnou. Prvními osadníky byli v 80. letech 17. století bermudští sběrači soli. Mezi roky 1764–1783 byly ostrovy okupovány Francií. Když v roce 1783 získaly Spojené státy nezávislost na Velké Británii, mnoho amerických osadníků podporujících Británii odešlo na britské kolonie v Karibiku. Někteří z nich přišli i na ostrovy Caicos a zavedli zde pěstování bavlny. V roce 1799 byly Turks a Caicos anektovány Británií a přičleněny k Bahamským ostrovům. V roce 1848 byly ostrovy prohlášeny samostatnou kolonií.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Obě skupiny ostrovů leží v severním Atlantiku, jihovýchodně od Bahamských ostrovů, severně od Haiti a asi 900 km od Miami. Oblast je geografickou součástí Bahamských ostrovů, ale samostatnou politickou jednotkou. Ostrovy Caicos jsou od nejbližších bahamských ostrovů odděleny průlivem Caicos.

Osm hlavních ostrovů a více než 20 ostrůvků tvoří plochu asi 616 km². Ostrovy jsou většinou ploché, s rozsáhlými bažinami s mangrovníkovým porostem. Klima je slunečné a relativně suché, ale s častými hurikány. Ostrovy mají omezené zdroje pitné vody, proto je v cisternách shromažďována dešťová voda. Hlavním zdrojem potravy je rybolov.

Ostrovní skupiny Turks a Caicos jsou od sebe odděleny průlivem Turks.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Ekonomika ostrovů je založena na cestovním ruchu a rybolovu. Většina zboží a potravin pro domácí spotřebu je importovaná.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/610193/Turks-and-Caicos-Islands

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]