Juan Ponce de León

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Juan Ponce de León
Juan Ponce de León
Narození 1474
Španělsko
Úmrtí červenec 1521
Havana, Kuba
Podpis Juan Ponce de León – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Juan Ponce de León (1474 Španělskočervenec 1521 Havana, Kuba) byl španělský conquistador. Objevitel Floridy a Bahamských ostrovů. Poetickou charakteristiku Ponce de Leóna napsal Heinrich Heine ve známe básni "Bimini". Celý svůj život zasvětil hledání elixíru mládí. Jeho hledání se stalo symbolem nemožného snu.

Objevitelské cesty[editovat | editovat zdroj]

V roce 1493 doprovázel Kryštofa Kolumba na jeho druhé plavbě do Ameriky. Později se usadil jako kolonista na Hispaniole dnes Haiti, odtud si v letech 1508 - 1511 podmanil Puerto Rico, kde objevil výskyt zlata a stal se zde guvernérem. V roce 1512 se vydal na výzkumnou plavbu, aby nalezl legendární zemi Biminiprameny věčného mládí. Jeho lodivodem byl Antón de Alaminos. Při plavbě objevil několik Bahamských ostrovů a rovněž Floridu, kterou nazval podle Květné neděle Pascua Florida. Prozkoumal východní pobřeží a také část západního pobřeží, pokládal ji však za ostrov. V roce 1520 byl jmenován jejím guvernérem a tam se také při pokusu o zřízení španělské kolonie dostal do boje s Indiány, byl raněn a nucen ustoupit na Kubu, kde krátce na to zemřel. V jeho pokusech o kolonizaci pokračoval Pánfilo de Narváez.

Základy domu Juana Ponce de Leóna s pamětní deskou v Caparra v Puerto Ricu.

Jeho postavou a objevitelským snem se nechali inspirovat tvůrci a scenáristé filmu Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna. Hrdinové filmu hledají v jeho lodi dva stříbrné kalichy, které se měly použít u pramenů věčného mládí.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • E.W. Lawson, "The Discovery of Florida and its Discoverer Juan Ponce de León". Saint Augustin, Florida 1946
  • Ivan Hrbek, ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů. Praha : Panorama, 1979. 285 s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]