Hispaniola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hispaniola
Fyzická mapa
Fyzická mapa
LokalizaceKaribské moře
StátHaitiHaiti Haiti, Dominikánská republikaDominikánská republika Dominikánská republika
Topografie
Rozloha76 480 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrcholPico Duarte (3 175 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel21 567 484 (2020)
Hustota zalidnění282 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hispaniola (ze španělského La Española („španělská“), v koloniálním období též španělsky Santo Domingo, francouzsky Saint-Domingue či anglicky San Domingo), je druhý největší ostrovKaribském moři, který spolu s ostrovy Kuba, Portoriko a Jamajka tvoří souostroví Velké Antily. Hispaniola byla první evropskou kolonií v Novém světě, založenou Kryštofem Kolumbem na jeho plavbách v letech 1492 a 1493. Dnes se zde nacházejí dva samostatné státy: Haiti na západě a Dominikánská republika na východě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1492 se na ostrově vylodila výprava Kryštofa Kolumba, která zde založila první evropskou kolonii na americkém kontinentě nazvanou Santo Domingo. Původní indiánské obyvatelstvo bylo zotročeno a posléze úplně vyhlazeno. Jako náhradní pracovní síla byli na ostrov dovezeni afričtí otroci. V roce 1667 ovládli západní část ostrova francouzští korzáři.

Pod vlivem Velké francouzské revoluce došlo na území dnešního státu Haiti roku 1791 k haitské revoluci, masivnímu povstání černých otroků, kteří roku 1801 vyhlásili první svobodný černošský stát na západní polokouli. Francouzskému vojsku se sice nejprve podařilo toto povstání vedené Toussaintem Louverturem potlačit, avšak odboj proti napoleonským vojskům pokračoval dál. Jean-Jacques Dessalines kolonizátory vyhranou bitvou u Vertières v roce 1803 definitivně donutil k odchodu. Dne 1. ledna 1804 pak Dessalines prohlásil Haiti první nezávislou černošskou zemí mimo Afriku.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Hispaniola je s rozlohou 76 480 km² druhý největší ostrov v Karibiku, 7. v Americe a 22. největší na světě. Co do lidnatosti (asi 20 milionů obyvatel) je v Americe první a na světě kolem 10. místa. Ostrov je horizontálně i vertikálně velmi členitý. Prochází jím několik paralelních horských hřebenů (zhruba západovýchodního směru, nejvyšší z nich je Cordillera Central), mezi nimiž jsou hluboká riftová údolí. Nejvyšší bod, Pico Duarte (3 087 m), je zároveň nejvyšší horou celých Antil, a nejnižší bod, hladina jezera Enriquillo, leží 39 m pod úrovní moře - jedná se o nejhlubší proláklinu na jakémkoli ostrově na světě. Klima je tropické a vlhké, s častými hurikány, které zejména na Haiti způsobují kvůli odlesnění velké ztráty na životech. Oblast je také seismicky aktivní, což znamená vysoké riziko zemětřesení.

Státy[editovat | editovat zdroj]

Dominikánská republikaDominikánská republika Dominikánská republika[editovat | editovat zdroj]


HaitiHaiti Haiti[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]