Havana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Havana
San Cristóbal de La Habana
Havana – znak
znak
Havana – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 59 m n. m.
Stát Kuba Kuba
provincie La Habana
Havana na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 721,01 km²
Počet obyvatel 2 328 000 (2005)
Hustota zalidnění 3 053,5 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokality Stará Havana a její opevnění
Typ kulturní dědictví
Kritérium iv, v
Odkaz 204 (anglicky)
Zařazení 1982 (6. zasedání)
Správa
Starosta Juan Contino Aslán
Vznik 1515
PSČ 10000–19999
Některá data mohou pocházet z datové položky.
José Martí, místní rodák a významná postava kubánských dějin

Havana (španělsky: San Cristóbal de La Habana, obvykle zkracováno na La Habana, IPA: [la aˈβana]) je hlavní město Kuby přezdívané jako Paříž Karibiku.

Zároveň je s 2,2 miliony obyvatel největším městem této země. Nachází se pouze 160 km jižně od floridského Key Westu. Město Havana je jednou ze 15 kubánských provincií. Podle údajů z roku 2002 má 2 201 610 obyvatel. Město je na seznamu světových památek UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Záliv, na jehož břehu se Havana rozkládá, byl Evropany prozkoumán roku 1509. O čtyři roky později, 25. srpna 1515, pak bylo založeno současné město. Jeho zakladatelem se stal tehdejší conquistador Diego Velázquez de Cuéllar, vznikla zde pevnost. Právě z Havany byly vysílány další dobyvatelské výpravy do všech koutů Karibiku.

V 18. a 19. století Havana vzkvétala jako centrum koloniální Kuby a velmi rychle se rozrůstala; dokonce byla známa i jako Paříž Antil. Tehdy vzniklo mnoho dnes známých koloniálních památek. V první polovině 20. století pak přibyly různé hotely a herny, na jednu stranu vzrostla zločinnost, prosperitu však přinášeli američtí turisté, kterých sem jezdily tisíce.

Během 2. světové války, v den prvního výročí vypálení Lidic bylo jedno havanské náměstí pojmenováno "Plaza Lidice". V roce 1944 byla v havanském hotelu "Hotel Nacional" založena mezinárodní letecká asociace IATA. V padesátých letech 20. století se na nábřežních komunikacích Havany jezdily závody Formule 1.

Spisovatel Ernest Hemingway strávil v Havaně s přestávkami 20 let svého života. Po roce 1961 se situace změnila; poté co přišel k moci Fidel Castro a Kuba získala pomoc od SSSR se začaly rychle budovat moderní stavby. Ekonomická krize v 80. a 90. letech, zapříčiněná rozpadem SSSR, hlavního hospodářského partnera Kuby, vedla k zhoršení stavu všech budov, jak nových, tak i historicky chráněných.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Havana je dopravním uzlem celé Kuby; má významný přístav i mezinárodní letiště Jose Martího. Vede sem i Carretera Central – hlavní kubánská silnice. Samozřejmostí je i železniční napojení, na karibské poměry však poněkud kvalitnější (existuje rozsáhlá síť předměstské železnice). Městskou dopravu obstarávají pouze autobusy, drážní druhy dopravy zastoupeny nejsou. Vzhledem k špatné ekonomické situaci Kuby byly nasazeny do provozu speciální návěsové autobusy (Camello)[1], avšak ty jsou již pomalu nahrazovány modernějšími vozidly postavenými podle konstrukce vozů od společnosti Mercedes-Benz[2] a plánuje se nákup nových autobusů z ČLR.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.lockport-ny.com/images/Havana_Bus.jpg Obrázek návěsového autobusu
  2. http://web.archive.org/web/20041030233039/http://www.granma.cu/INGLES/2004/septiembre/juev30/40fit-i.html Článek o nákupu nových autobusů

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]