Havana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Havana
San Cristóbal de La Habana
Castillo de la Fuerza.jpg
Havana – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 59 m n. m.
Stát Kuba Kuba
provincie La Habana
Havana na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 721,01 km²
Počet obyvatel 2 328 000 (2005)
Hustota zalidnění 3 053,5 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokality Stará Havana a její opevnění
Typ kulturní dědictví
Kritérium iv, v
Odkaz 204 (anglicky)
Zařazení 1982 (6. zasedání)
Správa
Starosta Juan Contino Aslán
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Havana (španělsky: San Cristóbal de La Habana, obvykle zkracováno na La Habana, IPA: [la aˈβana]) je hlavní město Kuby přezdívané jako Paříž Karibiku.

Zároveň je 2,2 miliony obyvatel největším městem této země. Nachází se pouze 160 km jižně od floridského Key Westu. Město Havana je jednou ze 15 kubánských provincií. Podle údajů z roku 2002 má 2 201 610 obyvatel. Město je na seznamu světových památek UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Záliv, na jehož břehu se Havana rozkládá, byl Evropany prozkoumán roku 1509. O čtyři roky později, 25. srpna 1515, pak bylo založeno současné město. Jeho zakladatelem se stal tehdejší conquistador Diego Velázquez de Cuéllar, vznikla zde pevnost. Právě z Havany byly vysílány další dobyvatelské výpravy do všech koutů Karibiku. V 18. a 19. století Havana vzkvétala jako centrum koloniální Kuby a velmi rychle se rozrůstala; dokonce byla známa i jako Paříž Antil. Tehdy vzniklo mnoho dnes známých koloniálních památek. V první polovině 20. století pak přibyly různé hotely a herny, na jednu stranu vzrostla zločinnost, prosperitu však přinášeli američtí turisté, kterých sem jezdily tisíce. Během 2. světové války, v den prvního výročí vypálení Lidic bylo jedno havanské náměstí pojmenováno "Plaza Lidice". V roce 1944 byla v havanském hotelu "Hotel Nacional" založena mezinárodní letecká asociace IATA. V padesátých letech 20. století se na nábřežních komunikacích Havany jezdily závody Formule 1. Spisovatel Ernest Hemingway strávil v Havaně s přestávkami 20 let svého života. Po roce 1961 se situace změnila; poté co přišel k moci Fidel Castro a Kuba získala pomoc od SSSR se začaly rychle budovat moderní stavby. Ekonomická krize v 80. a 90. letech, zapříčiněná rozpadem SSSR, hlavního hospodářského partnera Kuby, vedla k zhoršení stavu všech budov, jak nových, tak i historicky chráněných.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Havana je dopravním uzlem celé Kuby; má významný přístav i mezinárodní letiště- Jose Martiho. Vede sem i Carretera Central – hlavní kubánská silnice. Samozřejmostí je i železniční napojení, na karibské poměry však poněkud kvalitnější (existuje rozsáhlá síť předměstské železnice). Městskou dopravu obstarávají pouze autobusy, drážní druhy dopravy zastoupeny nejsou. Vzhledem k špatné ekonomické situaci Kuby byly nasazeny do provozu speciální návěsové autobusy (Camello)[1], avšak ty jsou již pomalu nahrazovány modernějšími vozidly postavenými podle konstrukce vozů od společnosti Mercedes-Benz[2] a plánuje se nákup nových autobusů z ČLR.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.lockport-ny.com/images/Havana_Bus.jpg Obrázek návěsového autobusu
  2. http://web.archive.org/web/20041030233039/http://www.granma.cu/INGLES/2004/septiembre/juev30/40fit-i.html Článek o nákupu nových autobusů

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]