Havana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Havana
San Cristóbal de La Habana
Havana – znak
znak
Havana – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 59 m n. m.
Stát Kuba Kuba
provincie La Habana
Havana na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 721,01 km²
Počet obyvatel 2 328 000 (2005)
Hustota zalidnění 3 228,8 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokality Stará Havana a její opevnění
Typ kulturní dědictví
Kritérium iv, v
Odkaz 204 (anglicky)
Zařazení 1982 (6. zasedání)
Správa
Starosta Juan Contino Aslán
Vznik 1515
Telefonní předvolba 7
PSČ 10000–19999
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
José Martí, místní rodák a významná postava kubánských dějin

Havana (španělsky: San Cristóbal de La Habana, obvykle zkracováno na La Habana, IPA: [la aˈβana]) je hlavní město Kuby.

Havana se nachází pouze 160 km jižně od floridského Key Westu. Je jednou z 15 kubánských provincií a podle údajů z roku 2005 má 2,3 milionu obyvatel. Město se vyznačuje španělskou koloniální architekturou a je proto na seznamu světových památek UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Záliv, na jehož břehu se Havana rozkládá, byl Evropany prozkoumán roku 1509. O šest let později, 25. srpna 1515, pak bylo založeno současné město. Jeho zakladatelem se stal tehdejší španělský conquistador Diego Velázquez de Cuéllar, vznikla zde pevnost. Právě z Havany byly vysílány další dobyvatelské výpravy do všech koutů Karibiku.

V 18. a 19. století Havana vzkvétala jako centrum koloniální Kuby a velmi rychle se rozrůstala; dokonce byla známa i jako Paříž Antil. Tehdy vzniklo mnoho dnes známých koloniálních památek.

V první polovině 20. století přibyly různé hotely a herny. Na jednu stranu vzrostla zločinnost, prosperitu však přinášeli američtí turisté, kterých sem jezdily tisíce.[zdroj?]

Během druhé světové války, v den prvního výročí vypálení Lidic, bylo jedno havanské náměstí pojmenováno Plaza Lidice. V roce 1944 byla v havanském hotelu "Hotel Nacional" založena mezinárodní letecká asociace IATA. V padesátých letech 20. století byly na nábřežních komunikacích Havany pořádány automobilové závody Formule 1.

Po roce 1961 se situace změnila. Poté co přišel k moci Fidel Castro a Kuba získala pomoc od SSSR, byly vybudovány moderní stavby. Staré město Havany však začalo postupně chátrat. Ekonomická krize v 80. a 90. letech, zapříčiněná rozpadem SSSR, hlavního hospodářského partnera Kuby, vedla k dalšímu zhoršení stavu mnoha budov, jak nových, tak i historicky chráněných.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Americký spisovatel Ernest Hemingway strávil v kubánském hlavním městě s přestávkami 20 let svého života. V havanské čtvrti El Vedado se pak nachází Havanská univerzita, mezi jejíž frekventanty patřila např. kubánská spisovatelka Daína Chavianová.

V městě se také nalézá hřbitov Kryštofa Kolumba (Cementerio Cristóbal Colón), kde leží pochováni např. Máximo Gómez, Alejo Carpentier, José Lezama Lima, Alberto Korda, Ibrahim Ferrer, José Raúl Capablanca, Rubén González, Teófilo Stevenson, či Carlos Juan Finlay.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Havana je dopravním uzlem celé Kuby; má významný přístav i mezinárodní letiště Jose Martího. Vede sem i Carretera Central – hlavní kubánská silnice. Samozřejmostí je i železniční napojení, na karibské poměry však poněkud kvalitnější (existuje rozsáhlá síť předměstské železnice). Městskou dopravu obstarávají pouze autobusy, drážní druhy dopravy zastoupeny nejsou. Vzhledem k špatné ekonomické situaci Kuby byly nasazeny do provozu speciální návěsové autobusy (Camello)[1], avšak ty jsou již pomalu nahrazovány modernějšími vozidly postavenými podle konstrukce vozů od společnosti Mercedes-Benz[2] a plánuje se nákup nových autobusů z ČLR.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.lockport-ny.com/images/Havana_Bus.jpg Obrázek návěsového autobusu
  2. https://web.archive.org/web/20041030233039/http://www.granma.cu/INGLES/2004/septiembre/juev30/40fit-i.html Článek o nákupu nových autobusů

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]