San Juan (Portoriko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
San Juan
San Juan Bautista
San Juan from above.jpg
San Juan – znak
znak
San Juan – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Stát Spojené státy americké USA
přidružený stát Portoriko Portoriko
San Juan
Red pog.svg
San Juan
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 199,2 km²
Počet obyvatel 395 326 (2010)
Hustota zalidnění 1 984 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Typ kulturní dědictví
Kritérium vi
Odkaz 266 (anglicky)
Zařazení 1983 (7. zasedání)
Správa
Starosta Jorge A. Santini Padilla
Oficiální web www.sanjuan.pr
PSČ 00901–00975
Některá data mohou pocházet z datové položky.

San Juan je největší a hlavní město Portorika, přístav na severním pobřeží ostrova. V roce 2010 zde žilo 395 326 obyvatel.[1] Představuje ekonomické, vzdělávací, administrativní, kulturní, správní centrum ostrova.

San Juan leží v tropickém podnebném pásu. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 27 °C, roční srážkový úhrn činí 1 290 mm.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město se řadí mezi nejstarší Evropany založené osady v Americe. Prvním guvernérem Portorika byl v roce 1508 jmenován Juan Ponce de León, téhož roku založil první osadu Caparra.[3] Ta se nacházela zhruba 2 km ve vnitrozemí. O rok později část španělských kolonizátorů přesídlila na novou lokalitu blíže moři – současné historické jádro San Juanu, které se nachází na ostrově o rozloze 7,8 km², který je od hlavního ostrova oddělen zhruba 100 m širokým průlivem. Toto přesídlení z Caparry na blízký menší ostrov skončilo v roce 1521, kdy nová osada obdržela jméno „San Juan Bautista“ na počest Jana Křtitele.[4][5] Město bylo tedy oficiálně založeno 28 let po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem.

Během koloniálního období byl San Juan jedním ze styčných bodů španělské přítomnosti v Karibiku. San Juan hrál ochranou roli pro španělské lodě ve východní části Antilského souostroví. Již v roce 1533 začala výstavba městského opevnění.[6] Zdejší přístav hojně využívaly lodě, které pluly mezi Španělskem a Novým světem; San Juan byl zastávkou obchodních lodí, které do Evropy dopravovaly zlato a stříbro ze španělských kolonií. Město bylo častým cílem útoků pirátů a korzárů (např. v roce 1595 na San Juan zaútočil Francis Drake). Portoriko zůstalo španělskou kolonií až do roku 1898, kdy po španělsko-americké válce přešlo pod správu USA.

Světové dědictví UNESCO[editovat | editovat zdroj]

V roce 1983 byla na seznam světového dědictví UNESCO zapsána skupina historických staveb v San Juanu. Oficiální název dle UNESCO je „La Fortaleza a Národní historické místo v San Juanu na Portoriku“ (anglicky La Fortaleza and San Juan National Historic Site in Puerto Rico). Jedná se o stavby především vojenského charakteru – pevnosti San Felipe del Morro a San Cristobál, menší pevnost El Cañuelo.[7] La Fortaleza dnes souží jako sídlo portorického guvernéra. Kromě vyjmenovaných staveb pod ochranu UNESCO patří i část zachovalých hradeb. Jako celek představují unikátní příklad evropské vojenské architektury přizpůsobené podmínkám Nového světa.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

San Juan je dopravní uzel celého ostrova. Nachází se zde moderní přístav, mezinárodní letiště Luise Muñoze Marína a od roku 2005 je zde provozován 17,2 km dlouhý systém metra s 16 stanicemi – Tren Urbano. Z města vycházejí pozemní komunikace rozbíhající se po celém ostrově.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (anglicky) sčítání obyvatelstva USA v roce 2010 – Portoriko
  2. (anglicky) meteorologické údaje pro San Juan na webu www.weather.com
  3. Caparra Archeological Site [online]. National Park Service, [cit. 2011-09-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. (španělsky) článek o historii města na oficiálním městském webu
  5. (anglicky) historic places in Puerto Rico and the Virgin Islands
  6. San Juan National historic park [online]. National Park Service, [cit. 2011-09-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. (španělsky) opevnění města – National Park Service

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]