Tegucigalpa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tegucigalpa
Tegucigalpa – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška990 m n. m.
StátHondurasHonduras Honduras
Tegucigalpa
Tegucigalpa
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha201,5 km²
Počet obyvatel1 157 509 (2013)
Hustota zalidnění5 744,5 obyv./km²
Správa
Statushlavní město
StarostaNasry Asfura
Vznik1578
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tegucigalpa (zkráceně Tegus) je hlavním městem Hondurasu a žije zde 1,2 milionu obyvatel (2006). Leží v nadmořské výšce 990 metrů. Název města pochází z výrazu Taguz-galpa indiánského jazyka Nahuatl a lze jej přeložit jako „stříbrné kopce“. Nachází se v tzv. Distrito Central a hlavní město Hondurasu tvoří se svým "dvojčetem" Comayagüelou, kterou od Tegucigalpy odděluje řeka Rio Guacerique.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město založili Španělé 29. září 1578 pod názvem Real de Minas de San Miguel de Tegucigalpa. Jeho rozvoj je spojen s těžbou zlata a stříbra.[1] Hlavním městem země učinil Tegucigalpu v roce 1880 prezident Marco Aurelio Soto. V roce 1998 město zasáhl hurikán Mitch, který způsobil záplavy a sesuvy půdy.

Sídlí zde dvanáct univerzit, z nichž největší je Honduraská národní autonomní univerzita, založená roku 1847. Tegucigalpa je centrem římskokatolické arcidiecéze a nachází se zde katedrála svatého Michaela archanděla, vybudovaná roku 1765 v barokním slohu. Dominantou města je hora El Picacho s třicetimetrovou sochou Krista. V metropoli sídlí Národní divadlo Manuela Bonilly, významným kulturním centrem je také Muzeum národní identity se sbírkami předkolumbovského umění.[2] Honduraský prezident úřaduje v rezidenci Palacio José Cecilio del Valle na bulváru Jana Pavla II. V Tegucigalpě také sídli 25 ambasád a 16 konzulátů.

Ve zdejší ekonomice převládá potravinářský, textilní a dřevozpracující průmysl. Tegucigalpa je jedním z mála hlavních měst světa, kam nevede železnice.[3] Nedaleko města se nachází mezinárodní letiště Toncontín, které je řazeno k nejnebezpečnějším letištím světa.[4] Fotbalový klub CD Olimpia je historicky nejúspěšnějším týmem v Hondurasu.

Problémem města je nekontrolované rozrůstání chudinských čtvrtí a vysoká kriminalita.[5]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Country Reports Dostupé online
  2. Artessere Dostupné online
  3. Encyclopædia Britannica Dostupné online
  4. News.com.au Dostupné online
  5. City Monitor Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]