Bermudy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bermudské ostrovy
Bermuda Islands
vlajka Bermud
vlajka
znak Bermud
znak
Hymna
God Save the King
Geografie

Poloha Bermud
Poloha Bermud

Hlavní městoHamilton
Rozloha54 km² (239. na světě)
z toho zanedbatelně % vodní plochy
Nejvyšší bodTown Hill (76 m n. m.)
Časové pásmo−5
Poloha
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel65 365 (v rámci Velké Británie 21. na světě, odhad 2005)
Hustota zalidnění1216 ob. / km² (9. na světě)
Jazykangličtina, portugalština
Náboženstvíanglikáni, římskokatolické
Státní útvar
Státní zřízenízámořské území Spojeného království
Vznik1. června 1968 (statut korunní kolonie Spojeného království)
GuvernérJohn Rankin
Předseda vládyEdward David Burt
Měnabermudský dolar (BMD)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1060 BMU BM
Telefonní předvolba+1 441
Národní TLD.bm

Bermudské ostrovy jsou zámořským územím Spojeného království v Atlantiku u jihovýchodního pobřeží Spojených států ve střední části Severoamerické pánve. Bermudy jsou pojmenovány podle svého objevitele Juana Bermúdeze, který je neobydlené objevil roku 1503.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Satelitní snímek

Nacházejí se přibližně 1070 km východojihovýchodně od mysu Hatteras v Severní Karolíně u západního okraje Sargasového moře. Bermudy se skládají ze 181 ostrovů a ostrůvků, největším z nich je Main Island, který je označován také jako Bermuda. K dalším velkým patří St. George's Island, St. David's Island a Somerset Island.

Ostrovy Bermud tvoří korálový vápenec a vulkanity. Jsou to vrcholové trosky dávno vyhaslých sopek, zdvihajících se ze dna Severoamerické pánve (hluboké více než 5 km). Úbočí sopek bezprostředně pod hladinou obydlují po miliony let korálové kolonie. Hlavním zdrojem pitné vody je déšť, který se svádí z kamenných, bíle natřených střech domů do podzemních nádrží.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Bermudy se člení na 9 (farních) obcí a 36 volebních okrsků, s hlavním městem Hamilton. To leží na hlavním ostrově Velká Bermuda v dobře chráněném přírodním přístavu. Zde také sídlí guvernér a vláda. Přestože jsou Bermudy hustě, téměř souvisle osídlené, oficiálně mají ještě jedno město, přístav St. George's na východním konci, kde je i mezinárodní letiště. Město St. George's, ležící na stejnojmenném ostrově, vzniklo jako první anglické sídlo v oblasti bermudského souostroví již v roce 1612 a jeho jádro spolu s historickým opevněním je od roku 2000 zapsáno na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.[1]

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Příjemné, vlhké subtropické klima, v zimě oteplované Golfským proudem, bujné rostlinstvo a nevelká vzdálenost od Spojených států předurčily Bermudy k celoroční turistice a rekreaci.

Výhodné daňové zákony přilákaly na ostrovy množství bank a finančních společností, pojišťoven a investičních fondů, které zde mají svá ústředí. Jejich aktivity řadí Bermudy mezi deset nejbohatších zemí na světě, per capita. Na Bermudách byly od roku 1944 do konce 20. století námořní a letecké základny Spojených států, původně byly pronajaté na 99 let.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Bermudy jsou zámořské území Spojeného království. Hlavou státu je britský monarcha, v současné době Karel III., který ale své pravomoci přenáší na guvernéra, jehož jmenuje, na radu britské vlády. Od prosince 2016 je guvernérem John Rankin. Obrana a zahraniční věci jsou plně pod kontrolou Spojeného království, které také musí schválit jakékoli změny ústavy. Bermudy jsou nejstarším britským zámořským územím. V roce 1620 král udělil Bermudám omezenou samosprávu. Bermudský parlament je pátý nejstarší na světě, po islandském, anglickém, manském a polském. Ústava Bermud vstoupila v platnost v roce 1968 a od té doby byla několikrát novelizována. V čele vlády je premiér, kabinet je sestaven premiérem a oficiálně jmenován guvernérem. Parlament je dvoukomorový, horní komora Senát má 11 členů jmenovaných guvernérem na radu premiéra a vůdce opozice. Dolní komora, sněmovna, má 36 členů volených ve všeobecných volbách. Volby se konají jednou za pět let. Na Bermudách je jen málo akreditovaných diplomatů. Spojené státy udržují největší diplomatickou misi. Spojené státy jsou také největším obchodním partnerem Bermud (poskytující přes 71% dovozu a 85% turistů). Asi 5% obyvatel Bermud jsou občané USA. Blízkost Bermud k USA je učinila atraktivním jako místo pro setkání britských premiérů s americkými prezidenty. První summit se konal v prosinci 1953, svolal ho Winston Churchill, za účelem diskuse o vztazích se Sovětským svazem během studené války. Pozvání přijal americký prezident Dwight D. Eisenhower, ale zúčastnil se i francouzský premiér Joseph Laniel.[2] V roce 1957 se konala druhá vrcholná konference. Britský premiér Harold Macmillan přijel záměrně dříve než prezident Eisenhower, což bylo gesto související s napětím mezi oběma zeměmi po Suezské válce, jíž se Britové zúčastnili k nelibosti Američanů. Macmillan se vrátil na Bermudy v roce 1961 na třetí summit, tentokrát s prezidentem Johnem F. Kennedym. Schůzka byla svolána kvůli mezinárodnímu napětí po postavení berlínské zdi. Poslední britsko-americký summit se na Bermudách uskutečnil v roce 1990, kdy se zde britská premiérka Margaret Thatcherová setkala se svým americkým protějškem Georgem Bushem. Bermudy se staly první zemí na světě, která zrušila registrované partnerství a nahradilo ho manželství osob stejného pohlaví. Zákon podepsal guvernér John Rankin 7. února 2018.[3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historic Town of St George and Related Fortifications, Bermuda [online]. UNESCO [cit. 2017-07-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. YOUNG, John. The Western Summit at Bermuda, December 1953. Příprava vydání David H. Dunn. London: Palgrave Macmillan UK (Studies in Diplomacy). Dostupné online. ISBN 978-1-349-24915-2. DOI 10.1007/978-1-349-24915-2_11. S. 165–181. (anglicky) DOI: 10.1007/978-1-349-24915-2_11. 
  3. Bermudy sa stali prvou krajinou, ktorá zrušila zákon o homosexuálnych sobášoch. Aktuality.sk [online]. [cit. 2020-06-20]. Dostupné online. (slovensky) 
  4. Bermuda repeals same-sex marriage in world first. The Independent [online]. 2018-02-08 [cit. 2020-06-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]