Santo Domingo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Santo Domingo
Santo Domingo de Guzmán
Santo Domingo v roce 2011
Santo Domingo v roce 2011
Santo Domingo – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška0 až 14 m n. m.
StátDominikánská republikaDominikánská republika Dominikánská republika
provincieDistrito Nacional
Santo Domingo
Santo Domingo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha104,44 km²
Počet obyvatel913 540 (2007)
Hustota zalidnění8 747 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokalitykoloniální město Santo Domingo
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv, vi
Odkaz526 (anglicky)
Zařazení1990 (14. zasedání)
Správa
StarostaRoberto Salcedo
Vznik1496
Oficiální webwww.adn.gov.do
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o hlavním městě Dominikánské republiky. Další významy jsou uvedeny na stránce Santo Domingo (rozcestník).

Santo Domingo de Guzmán nebo jen krátce Santo Domingo je hlavní a zároveň největší město Dominikánské republiky. V metropolitní oblasti města žije okolo 3 850 000 obyvatel. Santo Domingo se nachází na jižním pobřeží ostrova Hispaniola omývaném Karibským mořem při ústí řeky Ozama. Mezi roky 1936 a 1961 město neslo název „Cuidad Trujillo“, který odkazoval na zdejšího diktátora Rafaela Leonidasa Trujilla Molinu. Dnes je Santo Domingo druhým nejlidnatějším městem Karibiku hned po kubánské Havaně. Jedná se o kulturní, obchodní i vzdělanostní centrum země.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno v roce 1496 Bartolomějem Kolumbem na východním břehu ústí řeky a dostalo název La Nueva Isabela, později bylo přejmenováno na Santo Domingo jako pocta svatému Dominiku. V roce 1502 bylo zničeno hurikánem, následně se nový guvernér Nicolás de Ovando rozhodl osadu přestěhoval na západní břeh. Je známé jako první, stále osídlené město založené Španěly v Novém světě (starší osada La Isabela existovala mezi roky 1494 a 1500) a první sídlo španělské koloniální správy. Historické jádro na západním břehu řeky zvané „Zona colonial“ bylo v roce 1990 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Právě v této koloniální části města se nacházejí stavby jako nejstarší katedrála, pevnost (Fortaleza Ozama) nebo univerzita na americkém kontinentu. Kromě toho je zde dům Kolumbovy rodiny a několik kostelů, měšťanských domů a paláců ze začátků evropské kolonizace Ameriky.

Městu se během koloniálního období přezdívalo „Vstupní brána do Karibiku“. Většina výprav španělských conquistadorů v první polovině 16. století na americký kontinent začínala právě ze Santa Dominga. Hernán Cortés odsud vyplul do dnešního Mexika, kde dobyl Aztéckou říši. Ze Santa Dominga vyplul i např. Vasco Núñez de Balboa, který jako první Evropan dosáhl Tichého oceánu z amerického pobřeží. V roce 1586 město dobyl anglický korzár Francis Drake.

Mezi roky 1795 a 1822 město několikrát změnilo svého správce. V roce 1795 přešlo pod správu Francie, v roce 1801 bylo okupováno haitskými otroky, v roce 1802 znovu převzala správu Francie, následně v roce 1809 město zpátky získalo Španělsko. Španělská část ostrova vyhlásila nezávislost na Španělsku v roce 1821, ale jen 2 měsíce potom ji nezávislý stát Haiti obsadil. Dominikánská republika se na Haiti osamostatnila v roce 1844 a Santo Domingo se stalo jejím hlavním městem.

Santo Domingo (panorama)

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Santo Domingo je dopravním uzlem celé země. Kromě vnitrostátní dopravy

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]