Santo Domingo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Santo Domingo
Santo Domingo de Guzmán
Santo Domingo – znak
znak
Poloha
Zeměpisné souřadnice
Nadmořská výška 0 až 14 m n. m.
Stát Dominikánská republika Dominikánská republika
provincie Distrito Nacional
Santo Domingo
Red pog.png
Santo Domingo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 104,44 km²
Počet obyvatel 913 540 (2007)
Hustota zalidnění 8747 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokality koloniální město Santo Domingo
Typ kulturní dědictví
kritérium ii, iv, vi
Odkaz 526 (anglicky)
Zařazení 1990 (14. zasedání)
Správa
Starosta Roberto Salcedo
Oficiální web http://www.adn.gov.do/
Tento článek pojednává o hlavním městě Dominikánské republiky. Další významy jsou uvedeny v článku Santo Domingo (rozcestník).

Santo Domingo de Guzmán nebo jen krátce Santo Domingo je hlavní a zároveň největší město Dominikánské republiky. V metropolitní oblasti města žije okolo 3 850 000 obyvatel. Santo Domingo se nachází na jižním pobřeží ostrova Hispaniola omývaném Karibským mořem při ústí řeky Ozama. Mezi roky 1936 a 1961 město neslo název „Cuidad Trujillo“, který odkazoval na zdejšího diktátora Rafaela Leonidasa Trujilla Molinu. Dnes je Santo Domingo druhým nejlidnatějším městem Karibiku hned po kubánské Havaně. Jedná se o kulturní, obchodní i vzdělanostní centrum země.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno v roce 1496 Bartolomějem Kolumbem na východním břehu ústí řeky a dostalo název La Nueva Isabela, později bylo přejmenováno na Santo Domingo jako pocta svatému Dominiku. V roce 1502 bylo zničeno hurikánem, následně se nový guvernér Nicolás de Ovando rozhodl osadu přestěhoval na západní břeh. Je známé jako první město založené Španěly v Novém světě a první sídlo španělské koloniální správy. Historické jádro na západním břehu řeky zvané „Zona colonial“ bylo v roce 1990 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Právě v této koloniální části města se nacházejí stavby jako nejstarší katedrála, pevnost (Fortaleza Ozama) nebo univerzita na americkém kontinentu. Kromě toho je zde dům Kolumbovy rodiny a několik kostelů, měšťanských domů a paláců ze začátků evropské kolonizace Ameriky.

Městu se během koloniálního období přezdívalo „Vstupní brána do Karibiku“. Většina výprav španělských conquistadorů v první polovině 16. století na americký kontinent začínala právě ze Santa Dominga. Hernán Cortés odsud vyplul do dnešního Mexika, kde dobyl Aztéckou říši. Ze Santa Dominga vyplul i např. Vasco Núñez de Balboa, který jako první Evropan dosáhl Tichého oceánu z amerického pobřeží. V roce 1586 město dobyl anglický korzár Francis Drake.

Mezi roky 1795 a 1822 město několikrát změnilo svého správce. V roce 1795 přešlo pod správu Francie, v roce 1801 bylo okupováno haitskými otroky, v roce 1802 znovu převzala správu Francie, následně v roce 1809 město zpátky získalo Španělsko. Španělská část ostrova vyhlásila nezávislost na Španělsku v roce 1821, ale jen 2 měsíce potom nezávislý stát Haiti ji obsadil. Dominikánská republika se na Haity osamostatnila v roce 1844 a Santo Domingo se stalo jejím hlavním městem.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Santo Domingo je dopravním uzlem celé země. Kromě vnitrostátní dopravy

  • V blízkosti města se nalézají 2 mezinárodní letiště (Las Américas International Airport a La Isabela International Airport)
  • Přístav v Santu Domingu patří k nejvytíženějším v zemi
  • městskou hromadnou dopravu zajišťuje síť autobusových linek a metro

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]