Fort-de-France

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Fort-de-France
Radnice v Fort-de-France
Fort-de-France – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Stát Martinik Martinik
Fort-de-France na mapě
Město v rámci Martiniku
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 44,21 km²
Počet obyvatel 95 000 (2013)
Hustota zalidnění 2 148,8 obyv./km²
Správa
Starosta Didier Laguerre
Vznik 1669
Zakladatel Pierre Belain d'Esnambuc
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fort-de-France (čti Fór-d-frans) je obec a zároveň hlavní město Martiniku, ostrova Malých Antil, který je zámořským departementem (tzv. DOM – departement d´outre-mer) Francie. Město má v současnosti asi 95 tisíc obyvatel.

Dějiny města[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno guvernérem Jeanem de Baas v roce 1669, avšak až jeho následník, hrabě de Blénac, dokončil jeho výstavbu a také výstavbu pevnosti, dnes známé jako Fort Saint-Louis. Odtud i jméno města, Fort-de-France, jež znamená doslova „francouzská pevnost“. Přestože ve Fort-de-France sídlili od r. 1692 francouzští guvernéři, roli nejdůležitějšího hospodářského i kulturního centra Martiniku plnilo starší a lidnatější město Saint-Pierre, a to až do r. 1902, kdy výbuch sopky zvané Montagne Pelée doslova vymazal Saint-Pierre z mapy i s jeho obyvateli. Po této události počet obyvatel Fort-de-France prudce narostl a v poměrně krátké době byly vystavěny celé nové čtvrti.

Od roku 1946, kdy Martinik získal status zámořského departementu Francie, je Fort-de-France jeho hlavním administrativním městem a sídlí v něm všechny důležité instituce (sídlo departementu, prefektura, arcibiskupství, soud, vojenský štáb pro oblast Francouzských Antil a Francouzské Guyany ad.). Současná populace města zastupuje čtvrtinu obyvatel ostrova.

Fort-de-France se stal i významným přístavem, objemem kontejnerů je mezi francouzskými námořními přístavy na 5. místě.

Kuriozity[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé Fort-de-France si říkají Foyalais (čti Fuajalé).

Celých padesát šest let (1945-2001) zastával úřad starosty Fort-de-France slavný martinický básník a buditel Aimé Césaire.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]