Cartagena

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o španělském městě. O městě v Kolumbii pojednává článek Cartagena (Kolumbie).
Cartagena

římské divadlo, katedrála a přístav
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 10 m n. m.
Stát Španělsko Španělsko
Cartagena
Red pog.svg
Cartagena
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 558 km²
Počet obyvatel 216 500 (2014)
Hustota zalidnění 388 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.cartagena.es
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cartagena je španělské přístavní město na pobřeží Středozemního moře, v provincii a autonomním společenství Murcijského regionu. Žije zde 216 500 obyvatel (2014).

V Cartageně, která je zhruba dvakrát menší než nedaleká Murcia, sídlí parlament Murcijského regionu (Asamblea Regional).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město založil v letech 228221 před naším letopočtem kartáginský vojevůdce Hasdrubal Sličný pod názvem Qart Hadašt — Nové Kartágo (latinsky Carthago Nova) na jihovýchodním břehu tehdejší Hispánie. Úkolem Nového Kartága bylo stát se střediskem moci v Hispánii, odkud měla být vedena tažení do celé Hispánie. Nové Kartágo dobyl roku 210 př. n. l. římský konzul Scipio Africanus a srovnal se zemí. Až později bylo město opět zvelebeno Římany pod názvem Cartagenal. Po přelomu letopočtu zde bylo zřízeno jedno z prvních biskupství. Za Diokleciana se Carthago Nova stalo hlavním městem provincie Carthaginensis. Roku 425 město zničili Vandalové, roku 476 patřilo město Vizigótům, roku 554 patřilo město opět Římanům (Byzantská říše|Východořímská říše), roku 624 připadlo město opět Vizigótům. Od roku 711 patřilo město stejně jako celý Iberský poloostrov Arabům. Od roku 1269 připadlo město království Aragonie.

Město, památky a významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Historickou částí města je Casco Antiguo (Staré Město), ležící severně od úzké zátoky Středozemního moře. Pobřeží Cartageny tvoří horské pásmo, samotné Staré Město je navíc "vklíněno" mezi pět vrchů: Monte de la Concepción, Molinete, Monte Sacro, Monte de San José a Despeñaperros. Nejstarší stavbou v Cartageně je římské divadlo postavené v roce 5 až 1 před K. Vedle divadla jsou zbylé části katedrály Santa María z 13. st., která byla zničena během španělské občanské války. Obě stavby stojí na úpatí vrchu Concepción, na kterém je původně římský hrad Castillo de la Concepción zrekonstruovaný do současné podoby v 16. až 18. st. Na jižním svahu vrchu nad přístavem se dochovaly hradby. Přibližně 100 metrů západním směrem na náměstí Plaza del Ayuntamiento stojí budova radnice postavená v letech 1901 - 07. Odtud severozápadně pokračuje jedna z hlavních ulic na Starém Městě Calle Mayor, respektive Calle Carmen. V těchto ulicích a nejbližším okolí se nachází další zajímavé stavby a památky: kostely Santo Domingo, Santa María de Gracia, Carmen, budova Gran Hotelu z roku 1916 a další domy z přelomu 19. a 20. st. V přístavu se nachází zajímavá stavba Kongresového paláce (Auditorio y palacio de congresos El Batel) z roku 2011.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

NOVOTNÁ, J., ŽÁKOVÁ, M.: Španělsko a Andorra. 2. vyd. Olympia Praha 1996. 176 s. ISBN 80-7033-397-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]