José Raúl Capablanca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
José Raúl Capablanca
José Raúl Capablanca
José Raúl Capablanca
Narození 19. listopadu 1888
Havana, Kuba Kuba
Úmrtí 8. března 1942
New York, USA Spojené státy americké
Příčina úmrtí cévní mozková příhoda
Alma mater Columbia University
Povolání šachista a autor
Znám jako Capa
Ocenění šachový velmistr,
Mistr světa v šachu 19211927
Některá data mohou pocházet z datové položky.

José Raúl Capablanca y Graupera (19. listopadu 1888 Havana8. března 1942 New York), přezdívaný Capa, byl kubánský šachista, mistr světa v šachu v letech 19211927. Byl proslulý „strojově přesnou“ hrou, která mu přinesla označení Šachový automat. V dobách své největší slávy prakticky nikdy neprohrával. Šachoví komentátoři jej často označovali přídomkem Neporazitelný: za celou svoji kariéru sehrál 583 partií ve významných turnajích a zápasech, z nichž prohrál 35, většinu ovšem buďto na počátku nebo na konci své kariéry. Od roku 1914 do střetnutí s Aljechinem (1927) prohrál celkem 6 (!) partií.

Aljechin a Capablanca v roce 1927

Často by také nazýván Šachovým Mozartem, neboť jeho hra nezřídka působila dojmem dokonalých šachových kompozic. Michail Botvinnik o Capablankovi napsal: „Dosáhl překvapující harmonie v propočtu variant, pozičních jemností a obdivuhodné spolupráce figur. V jeho partiích vlastně nebyly vidět jednotlivé tahy, byly to kompozice nádherného prolínání plánu hry, krásných obětních kombinací a jemných pozičních manévrů.“ Pokud šlo o koncovku, která má tradičně pověst disciplíny, jež odhalí skutečného velmistra, tak v ní neměl soupeře.

V roce 1921 získal Capablanca titul mistra světa v šachu, když využil finančních problémů Emanuela Laskera a vnutil mu zápas za nerovných podmínek (hrálo se v Havaně, jejíž tropické počasí stárnoucímu a nemocnému Laskerovi hrubě neprospívalo). V roce 1927 tento titul ztratil v zápase s Alexandrem Aljechinem, když podcenil svého soupeře i přípravu na zápas.

Zaznamenáníhodné partie[editovat | editovat zdroj]

Doporučená literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SOSONKO, Genna: Znal jsem Capablancu. Šachinfo 2001
Mistři světa v šachu
Předchůdce:
Emanuel Lasker
19211927
José Raúl Capablanca
Nástupce:
Alexandr Aljechin

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]