Oldřich Duras

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Oldřich Duras
Oldřich Duras
Oldřich Duras
Narození30. října 1882
Pchery, místní část Humny
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí5. ledna 1957 (ve věku 74 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánískladatel šachových úloh a šachista
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oldřich Duras, dříve psán též Důras (30. října 1882, Pchery, místní část Humny[1]5. ledna 1957, Praha) byl rakouskouherský a posléze československý šachista a šachový skladatel, první český mezinárodní velmistr (titul udělen roku 1950).[2][3]

Život[editovat | editovat zdroj]

Největší mezinárodní úspěchy zaznamenal mezi roky 1905 a první světovou válkou. Dělil první místo na turnajích v Brémách (Bremen) 1905, kdy získal titul mistra, dále ve Vídni 1908, v Praze téhož roku a ve Vratislavi 1912. Za zmínku ještě stojí dělení 3. místa v Petrohradu 1909 za Laskerem a Rubinsteinem a 2. místo v Hamburku 1910 za Schlechterem.

Po první světové válce již přestal hrát závodní šachy a věnoval se šachové kompozici. Složil přes 40 studií a 50 šachových úloh.

Když FIDE zaváděla titul mezinárodní velmistr, udělila ho výjimečně dobrým šachovým mistrům jmenováním. Z československých šachistů ho obdržel právě Oldřich Duras.

V Brně existuje klub ŠK Duras BVK - Královo Pole, který je pojmenovaný po Oldřichu Durasovi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu Oldřicha Durase farnost Pchery
  2. PROKOP, F.J. Duras vítězí : šachové dílo českého velmistra Oldřicha Durasa s jeho slavnými turnajovými partiemi a šachovými problémy. V Praze: Č.A.T., Českomoravské akciové tiskařské a vydavatelské podniky, 1944. S. 146. 
  3. VESELÝ, Jiří; KALENDOVSKÝ, Jan; FORMÁNEK, Bedrich. Malá encyklopedie šachu. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989. 430 s. , heslo Duras Oldřich

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]