Aaron Nimcovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aaron Nimcovič
Aron Nimzowitsch.jpg
Narození7. listopadu 1886
Riga
Úmrtí16. března 1935 (ve věku 48 let)
Kodaň
Příčina úmrtízápal plic
Povoláníšachista, šachový teoretik, spisovatel a skladatel šachových úloh
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aaron Nimcovič (lotyšsky: Ārons Ņimcovičs; křestní jméno se píše i Aron nebo Áron, příjmení také Nimzowitsch, Nimzovich, Němcovič nebo Niemzowitsch, 7. listopadu 1886 Riga16. března 1935 Kodaň) byl přední dánský šachista a šachový teoretik, jeden z největších průkopníků poziční hry.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v ruské Rize, později působil v Německu a zemřel jako dánský občan v Kodani. Kromě řady turnajových úspěchů se proslavil knihami v němčině Můj systém (Mein System /1925/), Můj systém v praxi (Die Praxis meines Systems) a Blokáda (Die Blokade), v nichž shrnuje své nové názory na strategii šachu.[1] Tehdejší teoretické znalosti šachové hry rozvinul a vymyslel řadu dalších poznatků. Kniha Můj systém je jedna z nejlepších učebnic šachové hry, jež nepozbyla platnost ani po 90 letech. Největšího herního úspěchu dosáhl na turnaji v Karlových Varech 1929, kde vyhrál před Capablankou a Spielmannem.

Šachové zahájení[editovat | editovat zdroj]

Byl výborným šachovým teoretikem a průkopníkem v hledání nových variant zahájení s využitím netradičního boje o střed šachovnice. Na jeho počest jsou pojmenována některá šachová zahájení, např. Nimcovičova Indická obrana (1.d4 Jf6 2.c4 e6 3.Jc3 Sb4), Nimcovičova obrana (1.e4 Jc6), Nimcovičův systém Indické hry v útoku (1.Jf3 d5, 2.b3 Jf6 3.Sb2), Nimcovičův systém v anglické hře (1.c4 c5 2.Jf3) a další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VESELÝ, Jiří; KALENDOVSKÝ, Jan; FORMÁNEK, Bedrich. Malá encyklopedie šachu. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989. 430 s.  , heslo Nimcovič Aaron

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]