Alonso de Arellano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alonso de Arellano
Narození 17. století
Úmrtí 30. ledna 1566
Povolání cestovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alonso de Arellano (?, Španělsko - 1566, Tichý oceán) byl španělský mořeplavec 16. století, který první přeplul Tichý oceán od západu na východ. Zásluhy za toto prvenství však náleží španělskému knězi a mořeplavci Andrésovi de Urdanetovi

Arellano velel jedné z lodí expedice Miguela Lópeze de Legazpiho, který jménem krále Filipa II. Španělského měl za úkol plout z Mexika přes Tichý oceán na Filipíny a pokusit se o zpáteční cestu s nákladem koření. Výpravy se účastnil také astronom a kněz Andrés de Urdaneta. Výprava vyplula 21. listopadu 1564[1] z La Navidadu v Mexiku. Arellano se během cesty od ostatních odpojil a přes Marshallovy ostrovy[2] a Karolíny, kde objevil ostrovy Chuuk a další menší atoly doplul v roce 1565 na Filipíny, kde založil první španělskou základnu na ostrově Cebu. Po naložení se opět od výpravy odpojil a s lodí San Lucas vyplul na východ do Tichého oceánu. Na radu Andrése de Urdanety plul více na sever až ke 40° s.š., kde za podpory západního pasátu, který se dnes nazývá Kurošio, doplul za 3 měsíce do Kalifornie a poté do Acapulca v Mexiku. Velitel expedice Miguel López de Legazpi za Arellanou vyslal 1. června 1565 z Filipín do Ameriky loď San Pedro[3], které velel Andrés de Urdaneta objevitel západních pasátů na sever od rovníku. Vzhledem k tomu, že ho potkali na severu bouře se loď zdržela a k americkým břehům doplula až po Arellanovi.

Vzhledem k tomu, že Urdaneta se zabýval průzkumem západního pasátu a vedl podrobné záznamy o větrech vanoucích v severním Pacifiku a tuto cestu absolvoval krátce po Arellanovi jsou zásluhy za prvenství připisovány jemu. Arellano byl po návratu souzen za dezerci z výpravy na Filipínách. Při následující plavbě byl zabit vzbouřenou posádkou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. *NOWELL, Charles E.. Arellano versus Urdaneta. 1.. vyd. Los Angeles : University of California Press, 1962.  Dostupné online (anglicky)
  2. Foreign Ships in Micronesia - Marshalls Islands (anglicky)
  3. The return achieved: Arellano and Urdaneta (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MATHES, W. Michael. Vizcaíno and Spanish expansion in the Pacific Ocean, 1580-1630. 1.. vyd. Los Angeles : California Historical Society, 1968. 186 s.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]