Garcia Jofre de Loaisa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Garcia Jofre de Loaisa
Narození1490
Ciudad Real
Úmrtí30. července 1526 (ve věku 35–36 let)
Tichý oceán
Povoláníobjevitel a námořník
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Garcia Jofre de Loaisa také Loaysa (1485? Ciudad Real - 30. července 1526 Tichý oceán) byl španělský mořeplavec. V červenci roku 1525 byl vyslán se sedmi loděmi, aby opakoval plavbu Fernão de Magalhãese.

Cesta kolem světa[editovat | editovat zdroj]

Na cestu se s ním vydal také Juan Sebastián Elcano, mořeplavec, který jako první v roce 1522 dokončil plavbu kolem světa. I tentokrát Elcano zastával funkci hlavního navigátora. Loaisa se vydal západním směrem. Po proplutí Magellanova průlivu bylo loďstvo v bouři rozptýleno, některé lodě ztroskotaly. Jedna loď plula na sever do Mexika podél Jihoamerického pobřeží, čímž byl určen rozsah tohoto kontinentu, o němž se domnívali, že se táhne mnohem víc na západ. Plavbu přes Tichý oceán dokončila jen Loaisova loď, která objevila ostrov Taona v Marshallových ostrovech a přes Mariany (Landrony) a Mindanao se 1. ledna 1527 dostala k ostrovu Tidore na Molukách. Sám Loaisa však už s nimi nebyl, zemřel krátce po překročení rovníku. Zbytek posádky byl na ostrově Tidore zajat Portugalci. Vysvobodil je až španělský mořeplavec a bratranec Hernána Cortése, Álvaro de Saavedra Céron.

Geografický přínos samotného Loaisy nebyl velký, významná byla plavba jedné z jeho lodí podél západního pobřeží Jižní Ameriky.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HRBEK, Ivan. ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů. Praha: Panorama, 1979. 285 s. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]