Álvar Núñez Cabeza de Vaca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Álvar Núñez Cabeza de Vaca
Álvar Núñez Cabeza de Vaca
Álvar Núñez Cabeza de Vaca
Narození ?
Jerez de la Frontera, Andalusie
Úmrtí ?
Sevilla
Povolání cestovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Álvar Núñez Cabeza de Vaca (1490/1507? Jerez de la Frontera, Andalusie1557/1564? Sevilla) byl španělský conquistador, který prozkoumal velkou část dnešního Texasu a v Jižní Americe část území dnešní Brazílie, Paraguaye a Uruguaye. Na rozdíl od ostatních conquistadorů dobře vycházel s indiánskými kmeny v oblastech, které procházel.

Cesta Severní Amerikou[editovat | editovat zdroj]

V roce 1528 se účastnil jako pokladník výpravy Pánfila de Narváeze k Floridě. Po ztroskotání Narvaézovi lodi u ústí řeky Mississippi, kde utonul i Narváez, doplul k texaskému pobřeží a pak do Mexika. V následujících osmi letech putoval v oblasti dnešního Texasu a severního Mexika. Získal si jako medicinman důvěru některých indiánských kmenů, léta však byl i se svými třemi druhy v zajetí u jiných. Přes jižní a východní Texas se nakonec dostal na jih od Rio Grande do Sonory, kam došli v dubnu 1536. Byli prvními Evropany, kteří prošli rozlehlými prériemi i planinami a seznámili se s nesčetnými indiánskými kmeny, včetně Apačů, Coahuilteků, Tarahumarů. Přinesli i zprávu o bohatých „Sedmi městech“, což se stalo příčinou výpravy Marcose de Nizi a Francisca Coronada. Cabeza de Vaca podrobně popsal své putování v knize „La relación que dio Álvar Núñez Cabeza de Vaca de lo acaecido en las Indias…“

Mapa se zakreslenou cestou Cabezy po Severní Americe

.

Cesta Jižní Amerikou[editovat | editovat zdroj]

V roce 1541 byl Cabeza de Vaca jmenován místodržícím v La Plata. Přistál s loďstvem u ostrova Sta Catarina na brazilském pobřeží u 27 30´ jižní šířky a se 400 muži táhl přes jižní část Brazilské vysočiny po řece Iguaçu, kde objevil proslulé vodopády Iguaçu, poté se dostal k řece Paraně a na vorech doplul v roce 1542 do Asunciónu. Toto tažení naprosto neznámým územím patří k největším výkonům conquistadorů, tím spíše, že Cabeza de Vaca neztratil ani jediného muže a dobře vycházel s indiánskými kmeny. V roce 1542 se vypravil proti proudu Paraguaye pátraje po „Stříbrných horách“, obrátil se pak k západu, aby došel přes Gran Chaco k Andám, avšak v pralesní oblasti se musel pro vyčerpání obrátit. Po návratu do Asunciónu v roce 1543 byl Iralou zatčen a o rok později poslán do Španělska. Tyto události popsal v „Comentarios y succesosde su gobierno en El Rio de la Plata“.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Cabeza de Vaca, „La relación que dio Álvar Núñez Cabeza de Vaca de lo acaecido en las Indias…“. Zamora: 1542.
  • Cabeza de Vaca, „Comentarios y succesosde su gobierno en El Rio de la Plata“. Valladolid: 1555.
  • „Relación de los naufragios y comentarios“. nové vydání Méjico: 1942, 1963.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • F.R a A.F. Bandelier, „The Journey of Alvár Núnez Cabeza de Vaca“. New York: 1905
  • F.H. Long, „The Marvelous Adventure of Cabeza de Vaca“. New York: 1969
  • Ivan Hrbek, ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů. Praha: Panorama, 1979. 285 s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]