Gonzalo Jimenéz de Quesada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gonzalo Jimenéz de Quesada
Narození1509
Granada
Úmrtí16. února 1579 (ve věku 69–70 let)
Mariquita, Tolima
Místo pohřbeníPrimary Cathedral of Bogotá
Alma materUniverzita v Salamance
Povoláníobjevitel, voják, conquista a historik
ZaměstnavatelŠpanělsko
RodičeLuis Ximenez de Quesada
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gonzalo Jiménez de Quesada (1495, Córdoba[1] nebo Granada, Španělsko16. února 1579, Mariquita, Kolumbie) byl španělský conquistador, cestovatel, právník a zakladatel dnešního kolumbijského hlavního města Bogoty.

Mládí a první výprava[editovat | editovat zdroj]

Byl synem židovské rodiny, která konvertovala ke křesťanství. Mezi conquistadory byl výjimkou, protože pro své právnické vzdělání uměl číst a psát. V roce 1535 poprvé připlul do Santa Marty v Kolumbii, kde se ujal funkce právního starosty (španělsky Justicia Mayor). Hned následující rok dostal za úkol prozkoumat řeku Magdaléna a najít území zlata Eldorado. Dne 6. dubna 1536[2] se po toku řeky s 800 muži vydal na jih až se dostal na starou indiánskou solnou cestu po níž se dostal na náhorní plošinu u Bogoty. Během této cesty na následky nemocí a změny klimatu zemřelo přes 500 mužů, přesto se mu podařilo dobýt a podrobit státy Čibčů a získat informace o zpracování zlata a zlatnickém umění domorodých obyvatel. Dne 6. srpna 1538 založil na území Nové Granady město Santa Fé de Bogota. Na tomto území získal svou dobyvatelskou činností velké množství smaragdů a zlata pro Španělskou Korunu. Ve stejném roce na toto území přišel španělský conquistador Sebastián de Belalcázar a Němec Nikolaus Federmann. Oba se museli vzdát nároků na kořist, protože přišli až jako druzí. Gonzalo Jiménez de Quesada je však přesvědčil, aby se všichni společně vrátili do Španělska.

Další výpravy[editovat | editovat zdroj]

Atmosféra v rodném Španělsku nebyla pro conquistadory příznivá a tak po získání titulu maršála Nové Granady se vrací do Jižní Ameriky, kde se snažil najít bájné Eldorado. V roce 1561 podnikl dobyvatelskou cestu do oblasti povodí řeky Orinoco. Pro neúspěch v hledání Eldoráda se vydává v letech 1569 až 1572 se 400 Španěly, 1500 domorodci, 1100 koni a 8 kněžími[3] znovu na velkou výpravu při které pronikl až k soutoku řek Guaviare a Orinoco. Další postup vyžadoval stavbu lodí na které nezbývalo dostatek financí a tak se musel vrátit se zbytkem mužů do Bogoty, kam dorazilo z celé výpravy pouze 64 Španělů, 4 Indiáni, 18 koní a 2 kněží.[4] Celá výprava byla velmi drahý projekt, stála mnoho životů a Gonzalo Jiménez de Quesada zbankrotoval a upadl do chudoby. Ve stáří onemocněl leprou a zemřel v obci Suesca nedaleko města Mariquita. Je pohřben v bogotské katedrále.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GRAHAM, R Cunninghame. The Conquest of New Granada Being the Life of Gonzalo Jimenez de Quesada. Londýn: Read Books Design, 2010. 284 s. ISBN 9781445545752. 
  • BECCO, Horacio Jorge. Historia real y fantástica del Nuevo Mundo. Fairford: Fundacion Biblioteca Ayacuch, 1992. 417 s. Dostupné online. ISBN 9789802761760. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]