Córdoba (Španělsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Córdoba
Katedrála - Mezquita, vnitřek
Katedrála - Mezquita, vnitřek
Córdoba – znak
znak
Córdoba – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška120 m n. m.
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
autonomní společenstvíAndalusie
provincieCórdoba
Córdoba
Córdoba
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha1 252 km²
Počet obyvatel328 326 (2011)
Hustota zalidnění262,2 obyv./km²
Etnické složeníŠpanělé (většina), Jihoameričané, Rumuni, Maročané a další
Náboženské složenípřevažuje římskokatolické křesťanství
Správa
StarostaJosé Antonio Nieto Ballesteros (PP)
Oficiální webwww.cordoba.es
PSČ14001-14014
Označení vozidelCO
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Córdoba je město v jižním Španělsku v Andalusii na řece Guadalquivir; hlavní město stejnojmenné provincie. V roce 2011 zde žilo přes 328 000 obyvatel.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Římský most, vlevo v pozadí katedrála
Córdoba v 16. století

Córdoba stojí na místě starého iberského sídla, v roce 169 př. n. l. bylo město pod názvem Corduba připojeno k Římské říši. Kolem roku 300 zde vzniklo biskupství. Během stěhování národů zde dočasně vládli Vandalové, potom město dobyla Byzantská říše (544-571) a později Vizigóti (572). V té době město upadalo. Roku 711 ho dobyli Arabové a o pět let později se Córdoba stala hlavním městem islámského emirátu v Al-Andalus (od roku 756 Córdobského emirátu, od roku 929 Córdobského chalífátu).

V období arabské vlády byla Qurtuba jedním z nejbohatších měst, byla i duchovním a kulturním centrem islámu. Okolo roku 1000 byla jedním z největších měst na světě; žilo tu asi 500 000 obyvatel. Žili zde vedle sebe křesťané, muslimové i Židé. V této době vznikla i známá Mezquita (dnes katedrála). Po zániku Córdobského kalifátu (1031) připadla Córdoba Džahvanidům, roku 1069 Abbadidům ze Sevilly, roku 1091 Almorávidům a od 12. století patřila Almohádům. V roce 1236 Córdobu v rámci reconquisty dobyla Kastilie.

Nový rozkvět prožila Córdoba v období Siglo de Oro (okolo roku 1600). Poté následoval postupný úpadek posílený vlnami epidemií a sucha; okolo roku 1700 nezůstalo v někdejším velkoměstě více než 20 000 obyvatel. Ve 20. století pak město opět rychle vyrostlo (ne však do rozměru z doby před 1000 lety) a stalo se kulturním centrem a ovšem také turistickým cílem. Od roku 1984 je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Znak města a provincie Córdoba[editovat | editovat zdroj]

Znak města představuje leónského lva se zlatou zbrojí a korunou, ale výhradně červeného, nikdy purpurového. Lem je kouskovaný, střídavě poli se znakem Kastílie a Leónu. Jen v detailech se liší od znaku provincie (historicky byly znaky totožné, resp. v 19. století užívala provincie Córdoba obdobně jako většina španělských provincií znak svého centra).

Popis znaku: En campo de plata, un león rampante de gules coronado de oro. Bordura componada de Castilla y de León. / Ve stříbře červený lev se zlatou korunou, kouskovaný lem kastilsko-leónský. Městský znak má více políček na lemu a lvy korunované.

Znak a vlajku provincie schválila 17. 12. 2008 provinční rada a předala 27. ledna 2009 Generálnímu ředitelství místní správy. Symboly byly potvrzeny dekretem z 4. února 2009 a zveřejněny 16. února 2009 v BOA (Bolletín oficial de Andalusía, č. 31, str. 62-63). Vlajka je obdélná (2:1), purpurová, ve středu s provinčním znakem s příslušnou korunou (výška znaku rovna ½ šířky listu). Ve znaku je ve stříbře červený lev. Lem je kouskovaný, složený z královských erbů Kastilie a León. Lvi jsou zbaveni korun. Štít je převýšen uzavřenou královskou korunou. Tvar štítu je moderní španělský.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

 • Mezquitu, dnešní katedrálu, začal stavět roku 785 emir Abd ar-Rahman I. Stojí na ploše 23 tisíc m², asi 860 sloupů v pravidelných řadách je spojeno dvojitými oblouky nad sebou. V roce 1236 byla proměněna na křesťanskou katedrálu a od roku 1523 byla v jejím středu vystavěna vysoká renesanční loď s kupolí.
 • Starověký římský most (Puente Viejo) se 16 oblouky postavili Římané po roce 45 př. n. l. a byl pak několikrát opravován. Středověká Torre de la Callahorra stojí na vnějším konci mostu
 • Alcazar de los Reyes Cristianos ze 14. století je zámek na půdorysu staršího arabského a uvnitř jsou i římské mozaiky. Palác obklopují terasovité zahrady a v sousedství jsou kalifovy lázně.
 • Zříceniny paláce Medina Azahara z 10. století stojí asi 8 km západně od města.
 • Juderia je staré židovské a arabské město s malebnými uličkami.
 • Plaza de la Corredera ze 17. století sloužila původně býčím zápasům a představením.
 • Zbytky římského chrámu z 1. století blízko radnice.
 • Archeologické muzeum.
 • Velký počet kostelů, převážně ze 14.–17. století.
 • Kostel svatého Michaela

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Córdoba má dobré dopravní spojení. Leží na rychlostní trati MadridSevilla a na dálnici A-4 Madrid – Córdoba – Sevilla – Jerez de la Frontera. Má malé letiště, ale pravidelné letecké spojení je na nedalekých letištích Málaga a Sevilla.


Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Katedrála v Córdobě (původně mešita)

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Ottův slovník naučný – svazek 5, str. 624 – heslo Cordova

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]