Buchara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Buchara
Světové dědictví UNESCO
Bukhara - Panorama.jpg
Smluvní stát UzbekistánUzbekistán Uzbekistán
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv, vi
Odkaz 602 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1993 (17. zasedání)

Buchara je hlavní město Bucharské provincieUzbekistánu. Počet obyvatel překračuje 280 000, což z něj činí páté největší město v zemi. Počátky města sahají hluboko do minulosti. Oficiálně bylo založeno v roce 500 př. n. l., avšak obyvatelé se zde díky zdejší oáze usazovali již daleko předtím. Historické centrum města je velmi cenné, od roku 1993 je součástí světového dědictví UNESCO. Mezi nejznámější památky patří stará madrasa, minaret Qálán ze 13. stol., emírův palác nebo stará věznice Zindán.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Historie Buchary sahá tisíce let. To je nyní hlavní město z Bukhara kraje ( viloyat ) z Uzbekistánu . Nachází se na Hedvábné stezce , město je již dlouho centrem obchodu, vzdělanosti, kultury a náboženství. Během zlatého věku Samanids ,  Buchara se stal hlavním intelektuálním centrem islámského světa , na druhém místě za Bagdádu . Historické centrum Buchary, který obsahuje četné mešity a madras , byl vypsán UNESCO jako jeden ze světového dědictví UNESCO .

Buchara byla jedním z hlavních center světové civilizace od svých počátků v 6. století BCE. Od 6. století CE, Turkic reproduktorů postupně nastěhoval. Jeho architektura a archeologických lokalit vytvoří jednu z pilířů středoasijském historie a umění. Oblast Buchary byl součástí perské říše na dlouhou dobu. Původ mnoho z jeho současných obyvatel sahá až do doby Aryan imigraci do regionu.

Samanid říše zmocnili Bukhara, kapitál Chorásán v 903 CE.  džingischán v obležení Bukhara patnáct dnů v 1220 CE.  Jak je důležitým obchodním centrem, Buchara byla domovem společenství středověkých indických obchodníků z města Multan (současný Pákistán ), které byly zaznamenány na vlastním pozemku ve městě.  Buchara v obležení Rudé armády vojáků a spálení, 01.9.1920 Buchara byla posledním městem emirátu Buchara a bylo obležené Rudou armádou během ruské občanské války . Během provozu Bukhara 1920 , armáda dobře disciplinované a dobře vybavených Rudé armády vojáků pod velením bolševická obecného Michaila Frunze napadl město Buchary. Dne 31. srpna 1920, Emir Alim Chán uprchl do Dušanbe ve východní Buchary (později unikl z Dušanbe do Kábulu v Afghánistánu ). Dne 2. září 1920, po čtyřech dnech bojů, emírova citadela (dále jen Ark ) byl zničen, rudá vlajka byla zvýšena z vrcholu Kalyan Minaret . Dne 14. září 1920, revoluční výbor All-Bukharan byla zřízena v čele s A. Mukhitdinov. Vláda - Rada lidové Nazirs ( komisařů ) - předsedal Faizullah Khojaev .

The Bukharan lidová republika rad existovala od roku 1920 do roku 1925, kdy město bylo integrováno do uzbecké sovětské socialistické republiky . Fitzroy Maclean , pak mladý diplomat v britském velvyslanectví v Moskvě, učinil skrytou návštěvu Bokhara v roce 1938, vyhlídkové a spí v parcích. Ve svých pamětech východních přístupech , že usoudil, že se „okouzlen město“ s budovami, které soupeřil „nejjemnější architektury italské renesance “. V druhé polovině 20. století, válka v Afghánistánu a občanská válka v Tádžikistánu přinesl Dari a tádžické mluvící uprchlíky do Buchary a Samarkandu. Po začlenění se do místní tádžického populace, tato města čelí hnutí za anexi do Tádžikistánu , s nimiž města nemají společnou hranici.