Samarkand

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Samarkand
Světové dědictví UNESCO
Registan square2014.JPG
Smluvní stát UzbekistánUzbekistán Uzbekistán
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, ii, iv
Odkaz 603 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 2001 (25. zasedání)

Samarkand je druhé největší město v Uzbekistánu, jehož populace v roce 2008 překročila 600 000 obyvatel. Jeho počátky sahají až do období kolem roku 700 př. n. l. Má za sebou bohatou historii a v současné době se ve městě nachází řada starobylých památek.

V roce 2001 byl Samarkand zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ulugbekova observatoř

Město pravděpodobně založili skytští Sogdové, podle nichž se nazývala historická oblast Sogdiana s centrem v Samarkandu. Město na Hedvábné stezce patřilo spolu s Bucharou k největším městům ve střední Asii, kde se mísila různá náboženství. Po dobytí Alexandrem Velikým roku 329 př. n. l. se město dostává do oblasti helénského vlivu. Ve 3. století je město dobyto a stává se součástí Sasánovské říše, později pod vliv turkických kmenů. Samarkand zažívá rozkvět jako významné centrum dálkového obchodu.

Na začátku 7. století se Samarkand dostává pod muslimskou nadvládu Umajjovců, Abbásovců a Sámánovců, které na počátku 11. století vystřídaly další turkické kmeny. V té době tu krátce pobýval vzdělanec Omar Chajjám.

Ve 12. století dobyl Samarkand Čingischán a stal se tak součástí mongolské říše. Později jej popisují Marco Polo a ibn Battúta jako velké a nádherné, jedno z nejvelkolepějších měst světa. Tamerlán ze Samarkandu udělal své hlavní město a jeho vnuk Ulugbek zde zbudoval jednu z nejvýznamnějších astronomických observatoří středověku.

Na začátku 16. století se město dostává pod nadvládu Uzbeků a součástí Bucharského chanátu. Roku 1668 se město stává součástí Ruské říše, nejdříve hlavní město Samarkandské oblasti, později část Turkestánu. Za SSSR se na krátko stává hlavním městem Uzbecké sovětské socialistické republiky, vystřídal jej však roku 1930 Taškent.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Alexander Morrison. Russian Rule in Samarkand 1868-1910: A Comparison with British India. Oxford, OUP, 2008 (Oxford Historical Monographs).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]