Nemocnice Sant Pau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Koncertní sál Palau de la Música Catalana a nemocnice Sant Pau, Barcelona
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Souřadnice
Typkulturní dědictví
KritériumI, II, IV
Odkaz804 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1997 (21. zasedání)

Bývalá Nemocnice Svatého Pavla (katalánsky Hospital de Sant Pau) se nachází ve čtvrti El Guinardó v Barceloně ve Španělsku. Jedná se o komplex budov postavených v letech 19011930 podle návrhu katalánského architekta Lluís Domènech i Montaner. Společně s koncertním sálem Palau de la Música Catalana byla v roce 1997 zapsána na seznam světového dědictví.

Jako nemocnice plně fungovala až do roku července 2009, kdy byla vedle otevřena nová nemocnice a stavba následně prošla celkovou rekonstrukcí. Jako muzeum a kulturní centrum byla znovu otevřena v roce 2014.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli je soušasných 26 budov komplexu pochází z 20. století, Nemocnice svatého kříže (Hospital de la Santa Creu, později přejmenována na Sant Pau na počest bankéře Paua Gila, který zaplatil za budovy z 20. století) byla založena v roce 1401 spojením 6 manších nemocnic. Bývalá budova nemocnice poblíž centra Barcelony se datuje do 15. století a nyní v ní sídlí škola umění (Escola Massana) and Národní knihovna Katalánska (Biblioteca de Catalunya).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hospital de Sant Pau na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]