Akvadukt v Segovii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Staré město Segovia a její akvadukt
Světové dědictví UNESCO
Akvadukt v Segovii
Akvadukt v Segovii
Smluvní státŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumi, iii, iv
Odkaz311 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1985 (9. zasedání)

Akvadukt v Segovii je jeden z nejlépe dochovaných antických římských akvaduktů na Pyrenejském poloostrově. Patří k dominantám španělského města Segovia, lze jej spatřit např. i na jejím erbovním znaku. Pro svou mimořádnou historickou hodnotu byl v roce 1985 celý akvadukt společně s historickou částí Segovie přiřazen ke světovému dědictví.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled na akvadukt zdola

Přesná data postavení akvaduktu nejsou známá, protože nápis na akvaduktu, který je uváděl, byl značně poškozen. Pravděpodobně byl ale postaven mezi druhou polovinou 1. století a počátkem 2. století. Celá konstrukce byla postavena v souladu s obecnými architektonickými zásadami Vitruviovými, které formuloval ve svém díle Deset knih o architektuře.

Římský Akvadukt v Segovii.

Akvadukt prošel několika rekonstrukcemi. První významnější rekonstrukce proběhla v 15. století (v době vlády Isabely Kastilské a další potom následovala v 16. století. Od počátku 21. století akvadukt začal jevit značné známky potřeby další rekonstrukce, které si vynutily přerušení jeho užívání (poškození bylo způsobeno prosakováním dopravované vody).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Plošný model celkové konstrukce akvaduktu

Akvadukt přenáší vodu z řeky Fuente Fría, která protéká nedalekými horami. Délka akvaduktu od řeky k hranicím města Segovia je přibližně 15 kilometrů.

U Segovie je nejprve voda akumulována ve věži El Caserón („Velký dům“), ze které je vedena kanálem do druhé věže známé jako Casa de Aguas („Vodárna“), kde je voda přirozenými procesy čištěna.

Akvadukt dále pokračuje do historického centra Segovie, přičemž na této cestě je akvadukt nejvýraznější a také dosahuje největšího převýšení nad okolní krajinou (až 28,5 metru).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aqueduct of Segovia na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]