Generalife

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alhambra, Generalife a Albayzín, Granada
Světové dědictví UNESCO
Generalife 28.JPG
Smluvní stát Španělsko Španělsko
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, iii, iv
Odkaz 314 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1984 (8. zasedání)

Generalife (z arabského جَنَّة الْعَرِيف‎ Jannat al-‘Arīf, v doslovném překladu Architektova zahrada) je letní palác, který sloužil pro potřeby Nasrovců, poslední muslimské dynastie španělského Al-Andalusu. Nachází se na okraji města Granada ve španělské Andalusii. Palác byl pro svou velkou kulturní hodnotu v roce 1984 zařazen ke světovému dědictví společně s palácem Alhambra a historickou čtvrtí Albayzín.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Palác s přilehlými zahradami byl postaven za vlády Muhammada III. (1302-1309). Výzdoba paláce pochází z doby o něco pozdější, kdy u moci stál sultán Isma'íl I. (1313-1324).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Patio de la Acequia Generalife 3 Grenade.jpg

Palácový komplex se skládá z Jardín de la Sultana (Sultánova zahrada) a Patio de la Acequia, kde se nachází dlouhý bazén obklopený záhony s květinami, fontánami, kolonádou a pavilóny. Patio de la Acequia je považováno za nejzachovalejší ukázku středověké perské zahrady na území Al-Andalusu.

Palác je postaven ve stylu Nasridské dynastie a nachází se na sever od Alhambry. S Alhambrou byl původně spojen krytou chodbou vedoucí přes rokli, která je od sebe dnes dělí. Generalife je jednou z nejstarších dochovaných maurských zahrad. Cesty zahradou jsou vydlážděny v tradičním granadském stylu: mozaikou z říčních oblázků. Bílé kameny pocházejí z řeky Darro a černé z řeky Genil.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Generalife na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]