Park Retiro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Park Retiro
LokalitaJerónimos a Madrid, ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Zeměpisné souřadnice
Nadmořská výška674 m
Rozloha118 ha
Založeno1680
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Paseo del Prado a park Retiro, krajina umění a vědy
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv, vi
Odkaz1618 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2021 (44. zasedání)

Park Retiro (španělsky plným názvem parque del Buen Retiro) je historická zahrada a městský park v Madridu. Je považován za jednu z hlavních turistických atrakcí města díky početným architektonickým, sochařským a krajinářským prvkům pocházejících z 17. až 21. století. Nejvýraznější z nich jsou např. památník Alfonse XII., Křišťálový palác, Velké jezero, náměstí Parterre, brána Filipa IV, Královská astronomická observatoř, Velázquezův palác a fontána Alcachofa, nebo pozůstatky kaple svatých Peleya a Izidora z románského období.

Park byl založen v 17. století jako krajinářský projekt napojený na palác Buen Retiro - královské sídlo, které nechal vystavět Gaspar de Guzmán pro krále Filipa IV. Jeho využití jako městského parku začalo v roce 1767, kdy král Karel III. dovolil vstup veřejnosti. Definitivně se stal městským veřejným prostorem v roce 1868, kdy se jeho správcem stala madridská radnice. Kvůli poškozením vzniklých během španělské války za nezávislost (1808-1814) jeho současný charakter je výsledkem zásahů realizovaných v 19. a 20. století. Dochovaly se zde však i některé původní parkové prvky ze 17. a 18. století. V parku roste přibližně 19 tisíc stromů 160 různých druhů, především jírovec maďal, dále pak platan javorolistý, zmarlika Jidášova, trachykarpus žíněný a další.

Rozloha parku je 118 ha a jeho obvod je 4,5 km. Administrativně je součást stejnojmenné městské části Retiro. Na severu je vymezen ulicemi Alcalá a O'Donnell, na východě Menéndez Pelayo, na jihu Del poeta Esteban Villegas a na západě Alfonso XII. Od července 2021 je součástí světového kulturního dědictví UNESCO spolu s blízkou městskou zástavbou pod názvem „Paseo del Prado a park Retiro, krajina umění a vědy“.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]