Oviedo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Oviedo
Oviedo / Uviéu
Radnice (ayuntamiento)
Radnice (ayuntamiento)
Oviedo – znak
znak
Oviedo – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška232 m n. m.
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Autonomní společenstvíAsturie
ProvincieAsturie
ComarcaOviedo / Uviéu
Oviedo
Oviedo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha186,7 km²
Počet obyvatel217 584 (2023)[1]
Hustota zalidnění1 165,7 obyv./km²
Etnické složeníŠpanělé
Náboženské složenípřevažuje římskokatolické křesťanství
Světové dědictví UNESCO
Název lokalitypamátky Ovieda a Asturského království
Typkulturní dědictví
Kritériumi, ii, iv
Odkaz312 (anglicky)
Zařazení1985 (9. zasedání)
Správa
StarostaAlfredo Canteli (od 2019)
Oficiální webwww.oviedo.es
PSČ33001–33013
Označení vozidelO
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oviedo (astursky Uviéu) je město v severním Španělsku, hlavní město autonomního společenství a zároveň provincie Asturie. Bylo založeno roku 761 a žije zde přibližně 218 tisíc[1] obyvatel. To je sice o něco méně než v nedalekém Gijónu, ale Oviedo těží ze svého postavení tradičního kulturního střediska Asturie. Ve městě působí fotbalový klub Real Oviedo.

Oviedo leží v údolí řek Nalón a Nora, pod dominantou hory Monte Naranco (634 m n. m.) Vzdálenost od Atlantiku je asi 30 km.

Název a titul[editovat | editovat zdroj]

Původ názvu je nejasný a navrhovaných vysvětlení existuje mnoho. Název Oviedo tak možná pochází z latinského Urbs vetus (staré město) či Ovis (ovce), z Iovetano odkazujícího k bohu Jupiterovi, z výrazu Albetum (bělostné), Alvetium (místo oplývající potoky) či z dávného keltského označení.[2]

Oviedo se honosí titulem „vznešené, věrné, zasloužilé, neporažené, hrdinné a dobré město Oviedo“ (La muy noble, muy leal, benemérita, invicta, heroica y buena ciudad de Oviedo).

Průčelí oviedské katedrály

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Oviedo založil roku 761 v již dříve osídleném místě Fruelo I. Asturský, syn Alfonsa I. V 9. století sem Alfons II. Asturský přenesl z Cangas de Onís do Ovieda sídelní město Asturského království, pod nějž tehdy spadala i Galicie, část Kastilie a další území. Vzniklo zde také biskupství. Zbytky hradeb z této doby jsou patrné dodnes. Tehdy také začali proudit první poutníci po Svatojakubské cestě, jejíž nejfrekventovanější větev dnes vede jižněji.

Během Reconquisty, kdy se křesťanské území rozšiřovalo na jih, se Oviedo postupně ocitlo na periferii a jeho význam upadal; Asturie se stala součástí Leónského království a posléze Kastilie, roku 1388 však Jindřich III. Kastilský vyhlásil Asturské knížectví, které formálně existuje dodnes.

Roku 1521 postihl město požár. V roce 1608 pak byla zřízena místní univerzita, následující století je pak spojeno především s postavou osvícence otce Feijoa. V 19. století pak Oviedo zažilo rychlý rozvoj spojený s výstavbou železnic a cest a s industrializací, která zde proběhla dříve a výrazněji než v jiných částech Španělska.

V říjnu 1934 zde proběhl pokus o socialistickou revoluci; na začátku Španělské občanské války se pak plukovníkovi Arandovi podařilo odlákat republikány na pomoc Madridu, poté se přidal k nacionalistům; Oviedo tak bylo jediným severošpanělským městem v jejich rukou. Republikáni je neúspěšně obléhali 90 dní (červenec–říjen 1936). Během bojů ve 30. letech utrpěly některé zdejší památky včetně katedrály.

Během druhé poloviny 20. století se zdvojnásobil počet obyvatel a přesáhl dvousettisícovou hranici. Oviedo a Asturii však téměř nezasáhla vlna imigrace do Španělska v počátcích 21. století.

Kultura, pamětihodnosti, osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Myslitelka. Jedna z mnoha soch v ulicích Ovieda

Dominantou města je převážně pozdně gotická katedrála svatého Salvátora ze 13.–16. století. Zde je uchovávána tzv. rouška z Ovieda, do které byla údajně zavinuta Kristova hlava po jeho smrti na kříži.[3][4] Další významnou stavbou je klášter Sv. Vincenta, kde dnes sídlí jednak Archeologické muzeum Asturie, jednak fakulta psychologie významné Oviedské univerzity, založené již v roce 1608. Na prostranství před budovou stojí pomník osvícenského mnicha a spisovatele Benita Jerónima Feijoa, který zde působil a zemřel.

Nejdůležitější fiestou je svátek sv. Matouše (21. září) s mnoha koncerty, ohňostroji, průvody. V ulicích města můžeme potkat nezvyklé množství soch a památníků: vedle klasických pomníků osobností se jedná např. o sochy tradičních zemědělců, Mateřství od F. Botera, Monumentální zadnici, sochu Cestovatele či Woody Allena, který do Ovieda umístil velkou část děje svého filmu Vicky Cristina Barcelona.

Ve městě se narodila královna Letizia Španělská. Z města dále pochází jezdec Formule 1 Fernando Alonso a cyklista Samuel Sánchez, ze spisovatelů pak Ramón Pérez de Ayala.

Světové dědictví UNESCO[editovat | editovat zdroj]

Santa María del Naranco

Součástí zdejší katedrály je prerománská kaple Cámara Santa z 9. století. Ta je od roku 1985 spolu s kostelíkem San Julián de los Prados, fontánou Foncalada a třemi kostelíky poblíž města (Santa Cristina de Lena, San Miguel de Lillo a Santa María del Naranco) součástí světového dědictví UNESCO.

Kód Budova Lokalizace
312-001 San Miguel de Lillo 43°22′49″ s. š., 5°52′6″ z. d.
312-002 Santa María del Naranco 43°22′45″ s. š., 5°51′57″ z. d.
312-003 Santa Cristina de Lena 43°7′38″ s. š., 5°48′52″ z. d.
312-004 kaple Cámara Santa 43°21′44″ s. š., 5°50′34″ z. d.
312-005 San Julián de los Prados 43°22′4″ s. š., 5°50′14″ z. d.
312-006 fontána Foncalada 43°21′55″ s. š., 5°50′46″ z. d.

Hospodářství a doprava[editovat | editovat zdroj]

Oviedo leží na jižním cípu trojúhelníku centrální asturské aglomerace (s městy Gijón a Avilés a dalšími obcemi zde žije přes 800 000 obyvatel), jejíž sídla jsou hustě propojena silnicemi i železnicemi. Železniční dopravu zajišťuje jednak RENFE na širokém rozchodu kolejí (příměstská síť a dálkové spoje MadridGijón), jednak společnost FEVE na úzkém metrovém rozchodu (příměstská síť a spoje do Santanderu a galicijského Ferrolu); obě využívají společné hlavní nádraží.

Asturské mezinárodní letiště leží asi 30 km severozápadně. Dopravu ve městě zajišťuje 13 autobusových linek a jedna noční.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Dostupné mapy ke článku

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]