Pamplona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pamplona
Pamplona/Iruña
Iruñerria - 2017-04-03.jpg
Pamplona – znak
znak
Pamplona – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška446 m n. m.
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Autonomní společenstvíNavarra
ProvincieNavarra
ComarcaCuenca de Pamplona
Pamplona
Pamplona
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha23,6 km²
Počet obyvatel203 944 (2020)[1]
Hustota zalidnění8 660 obyv./km²
Správa
StarostaJoseba Asirón (2015–2019)
Vznik1423
Oficiální webwww.pamplona.es
Telefonní předvolba948
PSČ31001–31016
Označení vozidelNA
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pamplona (baskicky Iruña či Iruñea) je hlavní město španělského autonomního společenství a zároveň provincie Navarra. Žije zde více než 196 000 obyvatel. Pamplona se nachází 92 km jižně od San Sebastiánu a 407 km severovýchodně od Madridu. Ve městě stojí gotická katedrála. Opus Dei zde provozuje Navarrskou univerzitu.

Jméno města je odvozené od římského generála Pompeia, který zde roku 74 před n. l. tábořil na jednom z pahorků. Později se zde usadili Baskové, ve středověku založili dvě nové čtvrti příchozí francouzští obchodníci a řemeslníci.

Město, památky a významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Pamplona leží na levém břehu řeky Argo. Střed města leží na náměstí Plaza del Castillo. Původně v těchto místech stával hrad, od roku 1405 se na náměstí konají pravidelné oslavy a slaví se zde různé svátky. Jednou z nejvýznamnějších staveb ve městě je katedrála Santa María vystavěná ve 14. až 15. st. Katedrála má neoklasickou fasádu, jádro stavby vysoké 30 metrů je gotické. Další stavbou, kterou nelze opomenout, je radnice z 18. st. Právě na malém náměstí před radnicí začíná a končí známý běh s býky na svátek sv. Fermína. K dalším zajímavým stavbám náleží bazilika San Ignacio z roku 1624 a kostely Santo Domingo (16. st.) a San Lorenzo. Mimo Staré Město leží opevnění Ciudadela. Bylo vystavěno v letech 1571 až 1645. V současné době je v okolí citadely park, je to oblíbené místo pro sportovní aktivity nebo kulturní akce.

Běh s býky na svátek sv. Fermína[editovat | editovat zdroj]

Světoznámou se stala zdejší tradiční akce zvaná běh v Pamploně, kdy po ulicích města volně pobíhají býci. Tento běh se koná u příležitosti oslav sv. Fermína, patrona Navarry. Oslavy začínají 6. července v pravé poledne a končí 14. července o půlnoci. Encierro, jak se tento běh nazývá, původně sloužil k rannímu přesunu býků z ohrady pod městskými hradbami do arény, kde se odpoledne konají býčí zápasy. Masová aktivní účast veřejnosti při těchto bězích je záležitostí až druhé poloviny 20. století. Vzdálenost mezi ohradou a býčí arénou je 850 m. Tento koridor, který protíná historické centrum města, je předem daný a bezpečně oddělený od ostatních částí města.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Město je domovem úspěšného fotbalového klubu CA Osasuna. Ve městě také sídlí jeden z nejlepších házenkářských týmů světa Portland San Antonio.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

NOVOTNÁ, J., ŽÁKOVÁ, M.: Španělsko a Andorra. 2. vyd. Olympia Praha 1996. 176 s. ISBN 80-7033-397-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Národní statistický institut: Padrón municipal de España de 2020. In: Boletín Oficial del Estado. 30. prosince 2020. Dostupné online.