Basilica minor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Erbovní emblém bazilik minor – umbraculum
Adamova brána (Adamspforte) Bamberská katedrála. Papežský znak poukazuje na status basilica minor.

Basilica minor (z lat. česky menší bazilika) je od 18. století zvláštní čestný titul, který určitým významným kostelům propůjčuje papež. Propůjčení titulu basilica minor má za cíl „posílení vazeb jednotlivých kostelů s římským biskupem a zároveň má vyzvihnout význam tohoto kostela pro okolí“.[1]

Vyšší titul než basilica minor je basilica maior, který je vyhrazen šesti nejvýše postaveným římskokatolickým kostelům, z nichž čtyři jsou v Římě a dva v Assisi.

Označení[editovat | editovat zdroj]

Budova a prapory baziliky minor mohou nést zkřížené klíče podobně, jak je můžeme nalézt na papežském znaku. Padiglione, žlutočerveně pruhované kuželovité hedvábné stínidlo, které původně sloužilo k ochraně kněží a kantorů při procesích (někdy bývá nazýváno též umbraculum, či basilica), a tintinnabulum (liturgický zvonec), již nejsou povinnými insigniemi bazilik minor.

Postup získání titulu Basilica minor v současné době upravuje především Acta Domus ecclesiae de titulo basilicae minoris Kongregace pro bohoslužbu a svátosti z 9. listopadu 1989. S propůjčením titulu jsou spojené určité požadavky: „personální a stavební vybavení pro příkladné sloužení obnovené liturgie a častou kazatelskou a zpovědní službu. Do baziliky jsou doneseny papežské insignie […] a vzniká povinnost vykonávat petro-papežské slavnosti, vzdělávací práci a osvětu při šíření římských výnosů.“[2]

Po celém světě bylo k 30. červnu 2011 1 639 kostelů nesoucích označení basilica minor, z toho 554 jen v Itálii.[3] Zejména jsou tímto titulem označeny významné poutní kostely. Basiliku minor je možné rozpoznat podle papežského znaku úřadujícího nebo propůjčujícího papeže nad portálem nebo jiném nápadném místě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Heinzgerd Brakmann: Basilika. III. Liturgische Einteilung, 3/2 in: Lexikon für Theologie und Kirche
  2. Lexikon für Theologie und Kirche
  3. gcatholic.org, z 12. února 2013.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Sergio Bianchi: Le Basiliche Minori. Marianum, Řím 1976.
  • Andreas Heinz: Eine Ehre, die verpflichtet. Liturgiegeschichtliche und pastoralliturgické Anmerkungen zum Titel "Basilica Minor", in: Basilika St. Kastor Koblenz, Selbstverlag Kath. Kirchengemeinde, Koblenz 1992, str. 23–37.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]