Basilica minor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Erbovní emblém bazilik minor – umbraculum
Adamova brána (Adamspforte) Bamberská katedrála. Papežský znak poukazuje na status basilica minor.

Basilica minor (z lat.; česky menší bazilika) je od 18. století zvláštní čestný titul, který určitým významným kostelům propůjčuje papež. Propůjčení titulu basilica minor má za cíl „posílení vazeb jednotlivých kostelů s římským biskupem a zároveň má vyzdvihnout význam tohoto kostela pro okolí“.[1]

Vyšší titul než basilica minor je basilica maior, který je vyhrazen šesti nejvýše postaveným římskokatolickým kostelům, z nichž čtyři jsou v Římě a dva v Assisi.

Označení[editovat | editovat zdroj]

Budova a prapory baziliky minor mohou nést zkřížené klíče podobně, jak je můžeme nalézt na papežském znaku. Padiglione, žlutočerveně pruhované kuželovité hedvábné stínidlo, které původně sloužilo k ochraně kněží a kantorů při procesích (někdy bývá nazýváno též umbraculum, či basilica), a tintinnabulum (liturgický zvonec), již nejsou povinnými insigniemi bazilik minor.

Postup získání titulu Basilica minor v současné době upravuje především Acta Domus ecclesiae de titulo basilicae minoris Kongregace pro bohoslužbu a svátosti z 9. listopadu 1989. S propůjčením titulu jsou spojené určité požadavky: „personální a stavební vybavení pro příkladné sloužení obnovené liturgie a častou kazatelskou a zpovědní službu. Do baziliky jsou doneseny papežské insignie […] a vzniká povinnost vykonávat petro-papežské slavnosti, vzdělávací práci a osvětu při šíření římských výnosů.“[2]

Po celém světě bylo k 30. červnu 2011 1 639 kostelů nesoucích označení basilica minor, z toho 554 jen v Itálii.[3] Zejména jsou tímto titulem označeny významné poutní kostely. Basiliku minor je možné rozpoznat podle papežského znaku úřadujícího nebo propůjčujícího papeže nad portálem nebo jiném nápadném místě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Heinzgerd Brakmann: Basilika. III. Liturgische Einteilung, 3/2 in: Lexikon für Theologie und Kirche
  2. Lexikon für Theologie und Kirche
  3. gcatholic.org, z 12. února 2013.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Sergio Bianchi: Le Basiliche Minori. Marianum, Řím 1976.
  • Andreas Heinz: Eine Ehre, die verpflichtet. Liturgiegeschichtliche und pastoralliturgické Anmerkungen zum Titel "Basilica Minor", in: Basilika St. Kastor Koblenz, Selbstverlag Kath. Kirchengemeinde, Koblenz 1992, str. 23–37.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]