Paseo del Prado

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Paseo del Prado
Umístění
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
MěstoRetiro
Poloha
Napojené uliceCalle de Alcalá, Plaza del Emperador Carlos V, calle de Atocha, plaza de Cánovas del Castillo, Cuesta de Moyano, Madrid, Calle de los Madrazo, Madrid, Calle de Zorrilla, Plaza de la Lealtad, Calle de Montalbán, Madrid a Calle del Gobernador
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Paseo del Prado a park Retiro, krajina umění a vědy
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv, vi
Odkaz1618 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2021 (44. zasedání)

Paseo del Prado je bulvár ve východní části historického jádra Madridu. Táhne se ve směru sever-jih, jeho krajními body jsou náměstí Plaza de Cibeles na severu a Plaza del Emperador Carlos V na jihu. V jeho centrální části se nachází náměstí Cánovas del Castillo. Délka ulice je přibližně 1,1 km. Rostou zde dlouhé aleje stromů. Na trase bulváru je i několik fontán.

Ulici lemuje řada známých budov a institucí, příkladem mohou být Museo del Prado, Muzeum Thyssenů-Bornemiszů, Královská botanická zahrada, Palacio de Cibeles, Madridská burza či budova Španělské centrální banky. V bezprostřední blízkosti se nacházejí mimo jiné Muzeum královny Sofie nebo budova Kongresu poslanců. Většina budov pochází z 18. století.

Od července 2021 je součástí světového kulturního dědictví UNESCO spolu s blízkou městskou zástavbou a parkem pod názvem „Paseo del Prado a park Retiro, krajina umění a vědy“.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]