Valparaíso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Valparaíso
Valparaíso – znak
znak
Valparaíso – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
stát: Chile Chile
Region: Valparaíso
Valparaíso
Red pog.png
Valparaíso
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 402 km²
počet obyvatel: 276 474 (2006)
hustota zalidnění: 688 obyv. / km²
světové dědictví UNESCO
název lokality: Historická čtvrť přístavního
města Valparaíso
typ: kulturní dědictví
kritérium iii
odkaz: 959 (anglicky)
zařazení: 2003 (27. zasedání)
správa
starosta: Aldo Cornejo
oficiální web: http://municipalidaddevalparaiso.cl

Valparaíso (někdy také Valle Paraíso) je město ve státě Chile. Jde o hlavní město regionu Valparaíso a jeden z největších a nejdůležitějších přístavů v zemi. Valparaíso se nachází v centrálním Chile, 120 kilometrů severozápadně od hlavního města Santiaga. Ačkoliv hlavním městem země je Santiago de Chile, Národní kongres sídlí zde. Ve městě se nachází například nejstarší burza v Latinské Americe, první sbor dobrovolných hasičů na celém kontinentě, nebo první chilská veřejná knihovna.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Záliv, kde dnes město stojí, byl poprvé obydlen Changy, etnickou skupinou rybářů a sběračů. První španělská expedice dorazila do zátoky v roce 1536 na Santiaguillo, lodi vyslané Diegem de Almagrem, který je považován za prvního Španěla, který vstoupil na území Chile. Loď Santiaguillo přivážela mužstvo a zásoby pro Almagrovu expedici. Velel jí Juan de Saavedra, který pojmenoval město po své rodné vesnici Valparaíso de Arriba ve Španělsku.

Valparaíso je chráněno jako Světové dědictví UNESCO a je považováno za jednu z nejzajímavějších městských oblastí v Latinské Americe. Valparaíso, stejně jako většina území Chile, je velmi často postihováno zemětřeseními. Poslední velké zemětřesení v roce 1906 zdevastovalo město a zabilo téměř 3 000 lidí.

Valparaíso hrálo důležitou geopolitickou roli v druhé polovině 19. století. Tehdy zde zastavovalo velké množství lodí cestujících mezi Atlantským a Tichým oceánem. Město bylo vždy velkým lákadlem pro evropské emigranty, a rychle se rozšiřovalo. Mezi námořníky bylo známé jako „Malé San Francisco“ nebo „Klenot Pacifiku“.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 2003 potvrdil chilský kongres Valparaíso jako kulturní centrum Chile. S devíti univerzitami je město důležitým vzdělávacím centrem.

Dne 12. dubna 2014 vypukl ve městě velký požár, při němž shořelo 500 domů. Prezidentka M. Bacheletová vyhlásila stav katastrofy.[1]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Valaraíso na anglické Wikipedii.

  1. Novinky, ČTK. Požár zničil 500 domů v chilském přístavu Valparaíso. Vyhlášen stav katastrofy. Novinky.cz [online]. 2014-04-13 [cit. 2014-04-13]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]