Valparaíso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Valparaíso
Montaje de Valparaíso.jpg
Valparaíso – znak
znak
Valparaíso – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 10 m n. m.
Stát ChileChile Chile
Region Valparaíso
Valparaíso
Valparaíso
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 402 km²
Počet obyvatel 284 630 (2010)
Hustota zalidnění 708 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokality Historická čtvrť přístavního
města Valparaíso
Typ kulturní dědictví
Kritérium iii
Odkaz 959 (anglicky)
Zařazení 2003 (27. zasedání)
Správa
Starosta Aldo Cornejo
Vznik 1536
Oficiální web municipalidaddevalparaiso.cl
Telefonní předvolba 56(státní), +52 (městský)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Možná hledáte: Valparaíso de Goiás – město v Brazílii.

Valparaíso (někdy také Valle Paraíso, slangově Valpo; obyvatelé jsou nazýváni porteños – „přístavní“) je město ve státě Chile. Jde o hlavní město regionu Valparaíso a jeden z největších a nejdůležitějších přístavů v zemi. Valparaíso se nachází v centrálním Chile, 120 kilometrů severozápadně od hlavního města Santiaga. Ačkoliv hlavním městem země je Santiago de Chile, Národní kongres sídlí zde. Ve městě se nachází například nejstarší burza v Latinské Americe, první sbor dobrovolných hasičů na celém kontinentě, nebo první chilská veřejná knihovna.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Záliv, kde dnes město stojí, byl poprvé obydlen Changy, etnickou skupinou rybářů a sběračů. První španělská expedice dorazila do zátoky v roce 1536 na Santiaguillo, lodi vyslané Diegem de Almagrem, který je považován za prvního Španěla, který vstoupil na území Chile. Loď Santiaguillo přivážela mužstvo a zásoby pro Almagrovu expedici. Velel jí Juan de Saavedra, který pojmenoval město po své rodné vesnici Valparaíso de Arriba ve Španělsku.

Valparaíso je chráněno jako Světové dědictví UNESCO a je považováno za jednu z nejzajímavějších městských oblastí v Latinské Americe. Turisticky je nejvýznamnější vrch Cerro Concepción. Valparaíso, stejně jako většina území Chile, je velmi často postihováno zemětřeseními. Poslední velké zemětřesení v roce 1906 zdevastovalo město a zabilo téměř 3000 lidí.

Valparaíso hrálo důležitou geopolitickou roli v druhé polovině 19. století. Tehdy zde zastavovalo velké množství lodí cestujících mezi Atlantským a Tichým oceánem. Město bylo vždy velkým lákadlem pro evropské emigranty, a rychle se rozšiřovalo. Mezi námořníky bylo známé jako „Malé San Francisco“ nebo „Klenot Pacifiku“.

Ve Valparaísu se narodil generál a chilský prezident Augusto Pinochet.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 2003 potvrdil chilský kongres Valparaíso jako kulturní centrum Chile. S devíti univerzitami je město důležitým vzdělávacím centrem. Město prakticky splývá se sousední Viñou del Mar.

Dne 12. dubna 2014 vypukl ve městě velký požár, při němž shořelo 500 domů. Prezidentka Michele Bacheletová vyhlásila stav katastrofy.[1]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Metro v Valparaísu (Merval) je městskou železniční síť, která spojuje město s městskou aglomerací s názvem „Gran Valparaíso“.

Ve městě je také provozována trolejbusová sít’ s vozy v klasickém stylu. Pozemní lanovky propoujují dolní nábřežní části města se čtvrtěmi ležícími na okolních kopcích. Jedná se často o zachované technické památky. Oba systémy jsou považovány za kulturní dědictví.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Valaraíso na anglické Wikipedii.

  1. Novinky, ČTK. Požár zničil 500 domů v chilském přístavu Valparaíso. Vyhlášen stav katastrofy. Novinky.cz [online]. 2014-04-13 [cit. 2014-04-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]