Letiště Málaga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na letiště

Letiště Málaga (IATA: AGP, ICAO: LEMG), oficiálně Málaga-Costa del Sol'[1] nebo letiště Pabla Ruize Picassa je čtvrté nejrušnější letiště ve Španělsku, po Madridu-Barajas, Barceloně a Palma de Mallorce. Je důležité pro španělský cestovní ruch a je hlavním letištěm pro oblast Costa del Sol. Nachází se 8 km jihozápadně od města Málaga a 5 km severně od města Torremolinos. Má spojení do více než 60 zemí po celém světě, denní spojení s dvaceti městy Evropy, provozuje linky i do Afriky, Středního východu a v letních měsících i do Severní Ameriky. V roce 2011 odbavilo přes 12 800 000 cestujících.

Letiště má tři terminály. Poslední třetí terminál byl otevřen dne 15. března 2010. Druhá přistávací dráha byla otevřena 26. června 2012.

Slouží i jako mezinárodní letiště pro Andalusii, prochází jím 85% všech cestujících do Andalusie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letiště Málaga je jedno z nejstarších španělských letišť, které zůstaly stát na svém původním místě. Bylo otevřeno dne 9. března 1919. První pravidelná linka z Málagy odstartovala 1. září 1919, kdy Didier Daurat začal pravidelné lety mezi městy Toulouse, Barcelona, Alicante, Tanger a Casablanca.

V roce 1937 se letiště Málaga stalo vojenskou základnou. ​​12. července 1946 se letiště otevřelo pro mezinárodní civilní lety.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Letisko Málaga-Costa del Sol na slovenské Wikipedii.

  1. Airports [online]. AENA, 2012-10-29. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Letiště Málaga ve Wikimedia Commons