Ruy Lopez de Villalobos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mapa světa známa v době plavby Ruy Lopeze de Villalobose (1536)

Ruy Lopez de Villalobos (1500, Malaga, Španělsko4. dubna 1544, Ambon, Moluky, Indonésie) byl španělský mořeplavec a objevitel, který se snažil zřídit stálou oporu pro Španělsko na východě od Indie, za linií vymezenou mezi Španělskem a Portugalskem stanovenou smlouvou z Tordesillas v roce 1494.


Cesta přes Tichý oceán[editovat | editovat zdroj]

V roce 1542 byl vyslán do Mexika, aby znovu navázal spojení s Filipínami a dobyl je pro Španělsko. V listopadu 1542 jeho flotila šesti galeon, Santiago, Jorge, San Antonio, San Cristóbal, San Martín, a San Juan vyplula z Mexika směrem na západ do Tichomoří. Při plavbě objevil ostrovy Revilla-Gigedo, později proplul Marshallovými ostrovy, kde objevil atoly Wotje, Erikup Maleolap Kwajalein a další. Odtud plul ke Karolínám, které objevili v roce 1526 Portugalci. Po jejich obeplutí dorazil v únoru 1543 na ostrov Mindanao a poté k ostrovům Samar a Leyte. Toto souostroví, které Fernando Magellan nazval v roce 1521 Archipelago de San Lazaro pojmenoval novým názvem Las Islas Filipinas (Filipíny), na počest prince Španělska, Filipa II.[1] Tady výpravu rozdělil, část jejíž vedením pověřil Ortize de Reteze poslal zpět do Mexika. Pro nepříznivé větry se tato část výpravy musela vrátit na Filipíny. On sám se ujal vedením druhé části výpravy se kterou zde založil osadu, krátce na to zahnán nepřátelskými domorodci, hladem a ztroskotáním jedné z lodí byl nucen ostrovy opustit a odplul na Moluky, kde došlo k rozporům s Portugalci o hranici demarkační linie, která byla stanovena smlouvou z Tordesillas a proto byl i s ostatními členy posádky uvězněn. Ve vězeňské cele na ostrově Ambon zemřel 4. dubna 1544 na tropickou horečku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ruy Lopez de Villalobos - anglicky

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • De la Costa' "The Villalobos Expedition 1542-1546." V časopise Philippine Historical Association, č. 5, září.
  • Escalante Alvarado, García de. 1546. Colección de documentos inéditos relativos al descubrimiento, conquesta y organización de las antiguas posesiones españolas en América y Oceania ( Madrid, 1864-1884).
  • Howgego, Ramond John. 2002. Encyclopedia of Exploration. Sydney, Hordern House.
  • Lach, Donald. 1965. Asia in the Making of Europe. Chicago.
  • Noone, Martín J. The Discovery and Conquest of the Philippines 1521-1581. Irsko, 1983.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]