Rossova dependence

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rossova dependence
Poloha Rossovy dependence
Poloha Rossovy dependence
StátNový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rossova dependence je oblast v Antarktidě daná kruhovou výsečí s vrcholem na jižním pólu a rameny na 160. poledníku východní délky a 150. poledníku západní délky. Ze severu je její hranicí 60. rovnoběžka jižní šířky. Tuto oblast si nárokuje coby svou Nový Zéland, ovšem vzhledem k tomu, že smlouva o Antarktidě jakékoliv podobné nároky neuznává, není ani tento nárok většinou zemí uznáván.

Popis oblasti[editovat | editovat zdroj]

Ledové kry v Rossově moři

Jméno oblasti je odvozeno od Jamese Clarka Rosse, který objevil Rossovo moře. Do oblasti spadá mimo jiné část Viktoriiny země, většina Rossova šelfového ledovce, Rossův ostrov, Scottův ostrov a Rooseveltův ostrov. Plocha území je zhruba 900 000 km2.

Kromě Amundsenovy–Scottovy polární na stanice na jižním pólu jsou na území dependence ještě dvě trvale obydlené polární stanice – americká McMurdova a novozélandská Scottova.

Další informace[editovat | editovat zdroj]

V roce 1903 na celou tuto oblast vyhlásila svůj nárok Velká Británie a podřídila ji Novému Zélandu. Ten ji později prohlásil za své zámořské území.

První poštovní známky s nápisem ROSS DEPENDENCY byly z roku 1957 a zprvu jich bylo vydáváno málo, s mnohaletým odstupem. Námětem i provedením odpovídají novozélandským edicím. Známky mohly být orazítkovány jen v letním období na Scottově základně. Spojení s ní bylo mnoho let velice zřídké.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ross Dependency na anglické Wikipedii.

  1. HLINKA, Bohuslav; MUCHA, Ludvík. Filatelistický atlas, 3.vydání. Praha: GKP, 1986. Kapitola Rossova dependence, s. 212. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]