Mendelova polární stanice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mapa Grahamovy země, ostrov Jamese Rosse je označen číslicí 2

Mendelova polární stanice je česká výzkumná stanice v Antarktidě, na pobřeží ostrova Jamese Rosse. Založil ji polárník Pavel Prošek. Stanice je majetkem Masarykovy univerzity a dostala jméno zakladatele moderní genetiky a meteorologa Johanna Gregora Mendela. Díky výzkumné činnosti na této stanici patří Česká republika mezi státy s hlasovacím právem v Antarktickém smluvním systému.

Finanční zdroje[editovat | editovat zdroj]

Finanční prostředky na její výstavbu poskytlo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, nositelem projektu se stala Masarykova univerzita a zhotovitelem celého komplexu se na základě výběrového řízení stala firma PSG International, a.s. Zlín. Náklady na výstavbu stanice činily asi 60 milionů Kč.

Stavba stanice[editovat | editovat zdroj]

Konstrukční prvky stanice i části infrastruktury byly vyrobeny v letech 20012002 v ČR a připraveny k převozu do Antarktidy. Pro stavbu stanice byla zvolena severní část ostrova Jamese Rosse. Tento ostrov (jeho rozloha je zhruba 2 500 km²) se asi z 80 % nachází pod pokryvným ledovcem a právě jen jeho severní část (Ulu Peninsula) je bez ledovce. Vlastní přepravní akce byla zahájena až po obhájení projektu před komisí CEP (The Committee for Environmental Protection), která zasedá každoročně při „Antarctic Treaty Consultative Meeting“. Jednání týkající se české polární stanice probíhala v letech 20022004. V roce 2004 provedla malá skupina vědeckých a technických pracovníků přípravné práce na ostrově Jamese Rosse – bylo provedeno precizní zaměření staveniště a příprava terénu pro uložení základů hlavní budovy stanice i technických kontejnerů. Koncem roku 2004 byl zahájen transport stavebního materiálu a technických celků z Evropy do chilského Punta Arenas a odtud v roce 2005 chilským armádním ledoborcem Almirante Viel na ostrov Jamese Rosse. Stavební práce následovaly bezprostředně po ukončení vyloďovacích činností.

Popis budov[editovat | editovat zdroj]

Stanice se nachází 100 metrů od moře v nadmořské výšce 9 m. n. m.[1] a je tvořena hlavní budovou (26,5 × 11,5 × 2,8–3,6 m)[1] určenou pro pobyt 15 až 20 výzkumníků a sloužící pro účely ubytování, stravování, relaxace, laboratorní činnosti apod. V okolí se nachází dalších devět technických kontejnerů, které slouží jako sklady, garáže či elektrocentrála. Na každém z kontejnerů je umístěna vrtule s generátorem na výrobu elektrické energie. Společně se slunečními kolektory zajišťují až 70 procent energie pro potřeby základny. Zbytek je vyráběn dieselovým agregátem.

Součástí vybavení stanice je dále spouštěcí rampa, potrubí od zdrojového potoka k hlavní budově pro zásobování vodou a odvod upravené splaškové vody do moře. Režimem své činnosti odpovídá stanici letní. Bez zásadnějších úprav je ji však možno použít i pro celoroční provoz. Při projektování stanice a všech jejích systémů byly plně respektovány všechny ekologické požadavky a předpisy obsažené v příloze Antarktické smlouvy – „Protocol of Environmental Protection in Antarctica“.

Druhá „česká“ stanice[editovat | editovat zdroj]

Na Nelsonově ostrově v souostroví Jižní Shetlandy se nachází polární stanice Eco-Nelson[2] založená polárníkem Jaroslavem Pavlíčkem. Tato stanice má však mezinárodní charakter a proto není považována za českou stanici.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b PROŠEK, Pavel. Czech Polar Reports: Facilities of J. G. Mendel Antarctic station: Technical and technological solutions with a special respect to energy sources [online]. Brno: 2013-01-02, [cit. 2013-10-13]. Dostupné online. (angličtina) 
  2. http://econelson.org/?en_summary= [online]. .  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 63°48′16″ j. š., 57°53′9″ z. d.