CEITEC

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo CEITEC
Průběh stavby CEITEC (část Pod Palackého vrchem), pohled od konečné tramvaje. Stav k 31. březnu 2014.

CEITEC (akronym z Central European Institute of Technology, česky Středoevropský technologický institut) je evropské centrum vědy[zdroj?], a to v oblasti živé přírody i pokročilých materiálů a technologií. CEITEC byl založen skupinou brněnských univerzit (Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně a Veterinární a farmaceutická univerzita Brno) a výzkumných institucí (Ústav fyziky materiálů Akademie věd České republiky a Výzkumný ústav veterinárního lékařství) a podporují ho Jihomoravský kraj a město Brno. V rámci CEITECu došlo k výstavbě řady laboratoří s přístrojovým vybavením a zázemím. [1]


Cílem centra je provádění výzkumu a poskytování postgraduální a postdoktorální výuky. Technologie umožní studium objektů živé i neživé přírody.

Výzkumné programy[editovat | editovat zdroj]

CEITEC se bude zaměřovat na nanotechnologie a mikrotechnologie, pokročilé materiály, strukturní biologike, Genomika a proteomika rostlinných systémů, molekulární medicína, výzkum mozku.


Sdílené laboratoře[editovat | editovat zdroj]

Sdílené laboratoře jsou soustředěny v Univerzitním kampusu v Bohunicích.

Financování[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem financování centra excelence CEITEC je Evropský fond pro regionální rozvoj, z něhož se bude čerpat prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, prioritní osa 1 – Evropská centra excelence. Celkový rozpočet projektu CEITEC dosahuje částky 5,24 mld. Kč.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Středoevropský technologický institut CEITEC má dva nové pavilony [online]. kr-jihomoravsky.cz, [cit. 2015-06-08]. Dostupné online.  
  2. CEITEC newsletter [online]. CEITEC, 2010-09, [cit. 2011-01-11]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Souřadnice: 49°11′59,63″ s. š., 16°36′35,93″ v. d.