CEITEC

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
CEITEC
CEITEC logo.jpg
Sídlo CEITEC v Brně
Sídlo CEITEC v Brně
Vznik 2011
Právní forma zájmové sdružení právnických osob
Účel vědecko-výzkumný
Sídlo U vodárny 2965/2, Brno, 616 00, Česko
Souřadnice
Ředitel konsorcia CEITEC Pavel Tomančák
Vědecký ředitel Jaroslav Koča[1]
Ředitel CEITEC MU Jiří Nantl[2]
Ředitel CEITEC VUT Radimír Vrba[3]
Oficiální web www.ceitec.eu
IČO 75088983 (VR)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data můžou pocházet z datové položky.
Logo CEITEC

CEITEC (akronym z Central European Institute of Technology, česky Středoevropský technologický institut) je evropské výzkumné vědecké centrum[4] zaměřené na oblast živých věd, pokročilých materiálů a nanotechnologií. CEITEC byl založen skupinou brněnských univerzit (Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně a Veterinární a farmaceutická univerzita Brno) a výzkumných institucí (Ústav fyziky materiálů Akademie věd České republiky a Výzkumný ústav veterinárního lékařství) a podporují ho Jihomoravský kraj a město Brno. V rámci CEITEC došlo k výstavbě řady laboratoří s přístrojovým vybavením a zázemím. [5]

Mezi hlavní priority CEITEC patří udržení motivujícího a dynamického mezinárodního vědeckého prostředí, zajištění moderní a nejvyšším standardům odpovídající výzkumné infrastruktury, i politika otevřené komunikace a rovných příležitostí nejen teď, ale i do budoucna.

Výzkumné oblasti[editovat | editovat zdroj]

CEITEC jako vůbec první vědecké centrum v ČR integruje výzkum a vývoj v oblasti věd o živé přírodě, pokročilých materiálů a technologií v takovém rozsahu. Je postaven na vzájemné synergii 7 výzkumných oblastí a díky špičkovým technologiím umožňuje studovat objekty živé i neživé přírody na všech dostupných úrovních složitosti.

Znalosti a zkušenosti vědeckých pracovníků ze šesti zapojených výzkumných institucí jsou dle odborného zaměření rozděleny do 59 výzkumných skupin.  Z celkového počtu patří 36 z nich pod Masarykovu univerzitu, 14 pod Vysoké učení technické v Brně, 4 pod Veterinární a farmaceutickou univerzitu, 2 pod Institut fyziky materiálů AVČR, 2 pod Ústav veterinárního lékařství a 1 pod Mendelovu univerzitu.

CEITEC Masarykova univerzita[editovat | editovat zdroj]

CEITEC Masarykova univerzita je samostatným vysokoškolským ústavem, který vznikl na Masarykově univerzitě jako součást vědeckého centra excelence CEITEC – Středoevropského technologického institutu. CEITEC MU tvoří klíčovou část špičkové výzkumné infrastruktury, která byla vybudována v roce 2014 v areálu Univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích a poskytuje špičkové vybavení a optimální podmínky pro základní, ale i aplikovaný výzkum zejména v oblasti věd o živé přírodě. Propojujícím prvkem mezi vědními obory jsou především sdílené laboratoře, které vytváří optimální podmínky pro řešení multidisciplinárních otázek v oblastech strukturní biologie, genomiky a proteomiky, molekulární medicíny, neurověd, nanotechnologií a mikrotechnologií.

CEITEC Vysoké učení technické[editovat | editovat zdroj]

CEITEC Vysoké učení technické v Brně je součástí centra vědecké excelence CEITEC. Od roku 2016 tvoří klíčovou součást špičkové výzkumné infrastruktury s unikátním vybavením a podmínkami pro základní i aplikovaný výzkum v oblasti pokročilých nanotechnologií a mikrotechnologií a pokročilých materiálů. Na CEITEC VUT jsou celkem dvě výzkumné oblasti, a to Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie, a Pokročilé materiály, kde je aktuálně zapojených celkem 12 výzkumných skupin zabývajících se keramickými materiály, kybernetikou pro materiálové vědy, pokročilými polymerními materiály či chytrými nanonástroji, experimentální biofotonikou, přípravou a charakterizací nanostruktur, vývojem metod analýzy a měření, a také charakterizací materiálů a pokročilými povlaky. Oba výzkumné programy nabízejí možnost doktorského studia.

V roce 2018 na CEITEC VUT odstartovaly 2 ERC granty, z nichž se jeden zaměřuje na zefektivnění léčby nádorových onemocnění a druhý se zabývá vývojem nových technologií spektroskopie a mikroskopie. Významným úspěchem je také získání projektů FET Open a projektu RICAIP.

Ředitelem CEITEC VUT je prof. Ing. Radimír Vrba, CSc.

Sdílené laboratoře[editovat | editovat zdroj]

CEITEC nabízí přístup k 12 sdíleným laboratořím, které jsou vybaveny pokročilou instrumentací v oblasti věd o živé přírodě, nanotechnologií a pokročilých materiálů. Pokročilá instrumentace, financovaná z národních a evropských projektů je dostupná interním i externím uživatelům z akademické i firemní sféry jak z ČR, tak i zahraničí. Většina ze sdílených laboratoří CEITEC je součástí Cestovní mapy ČR velkých infrastruktur pro výzkum, experimentální vývoj a inovace pro léta 2016 až 2022. Různé možnosti otevřeného přístupu a jeho financování, služeb a expertízy.

CEITEC Nano[editovat | editovat zdroj]

Výzkumná infrastruktura CEITEC Nano v kampusu CEITEC VUT Pod Palackého vrchem poskytuje komplexní soubor zařízení, expertní zázemí a metody pro výzkum a vývoj nanotechnologií a pokročilých materiálů. Výzkumná infrastruktura je soustředěna do sdílených laboratoří - Laboratoře přípravy nanostruktur (třída čistoty 100, plocha 356 m²), laboratoře charakterizace nanostruktur (třída čistoty 100 000, plocha 1 335 m²) a laboratoře strukturní analýzy (třída čistoty 100 000, plocha 300 m²). Tyto laboratoře v bezprašném prostředí s vysokou provozní čistotou nabízí kompletní procesy pro přípravu a charakterizaci nanoobjektů, a to až do subnanometrové úrovně. Výzkumná infrastruktura je v provozu od roku 2016 a patří mezi největší čisté laboratorní prostory v České republice.

Vybrané projekty[editovat | editovat zdroj]

CEITEC podporuje své vědce v získávání kompetitivních mezinárodních projektů, které zvýší prestiž institutu a vědců samotných. Aktuálně je v CEITECu pět držitelů prestižního ERC grantu. Zaměřuje také na získávání mezinárodních institucionálních projektů (zejména H2020), které napomáhají zvyšovat konkurenceschopnost vědců i institutu samotného.

1. Starting grantt Marek Mráz SIGNALING PROPENSITY IN THE MICROENVIRONMENT OF B CELL CHRONIC LYMPHOCYTIC LEUKEMIA (CLL)
2. Consolidator grant Richard Štefl Dynamic assembly and exchange of RNA polymerase II CTD factors
3. Starting grant Pavel Plevka Structural study of human picornaviruses
4. Starting grant Vojtěch Adam Towards the understanding a metal-tumour-metabolism
5.   Starting grant Petr Neugebauer THZ-FRASCAN-ESR: THZ frequency rapid scan for spin dynamics investigations of bulk and surface materials

Financování[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem financování centra excelence CEITEC je Evropský fond pro regionální rozvoj, z něhož se čerpá prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, prioritní osa 1 – Evropská centra excelence. Celkový rozpočet projektu CEITEC dosahuje částky 5,24 mld. Kč.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK. Vědeckým ředitelem CEITEC v Brně je od ledna Jaroslav Koča. Brněnský deník [online]. 2016-01-04 [cit. 2018-03-28]. Dostupné online. 
  2. CEITEC MU - kontakty [online]. CEITEC [cit. 2018-03-28]. Dostupné online. 
  3. CEITEC VUT - kontakty [online]. CEITEC [cit. 2018-03-28]. Dostupné online. 
  4. CEITEC - Co je CEITEC?. www.ceitec.cz [online]. [cit. 2016-11-13]. Dostupné online. 
  5. Středoevropský technologický institut CEITEC má dva nové pavilony [online]. kr-jihomoravsky.cz [cit. 2015-06-08]. Dostupné online. 
  6. CEITEC newsletter [online]. CEITEC, 2010-09 [cit. 2011-01-11]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]