Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ekonomicko-správní fakulta
Masarykova univerzita
Facultas rerum oeconomicarum
Faculty of Economics and Administration
Budova fakulty
Vedení fakulty
Děkan (seznam)prof. Mgr. Jiří Špalek, Ph.D.
ProděkankaIng. Marie Hladká, Ph.D.
ProděkankaIng. Monika Jandová, Ph.D.
Proděkandoc. RNDr. Josef Kunc, Ph.D.
Proděkandoc. Ing. Rostislav Staněk, Ph.D.
ProděkanIng. Petr Valouch, Ph.D.
ProděkankaIng. Bc. Sylva Žáková Talpová, Ph.D.
Předsedkyně ASIng. Dagmar Vágnerová Linnertová, Ph.D.
TajemníkIng. Artur Zatloukal
Statistické údaje k 25. 2. 2020
Zaměstnanci228
Akademičtí pracovníci130
Studenti2426
Studijní program
Bakalářský1359
Navaz. magisterský981
Magisterský1
Doktorský85
Základní informace
Barva
     růžová
Datum založení1990
Statusveřejnoprávní
Kontaktní údaje
AdresaLipová 41a
602 00 Brno
Telefon+420 549 491 710
E-mailinfo@econ.muni.cz
Souřadnice
Oficiální web
www.econ.muni.cz

Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity (ECON MUNI) je fakulta zaměřena na ekonomii, ekonomické informační systémy, finanční podnikání, hospodářskou politiku a management, národní a podnikové hospodářství, regionální rozvoj a správu,[1] součást Masarykovy univerzity.

Založení fakulty schválil akademický senát Masarykovy univerzity na podzim roku 1990, samotná fakulta pak byla zřízena k 1. lednu 1991 jako v pořadí sedmá fakulta MU a první polistopadová. Výuka byla zahájena v září 1991. Je tvořena sedmi katedrami, které poskytují bakalářské, navazující magisterské a doktorské studijní programy v prezenční i kombinované formě. Fakulta nabízí také program celoživotního vzdělávání.

Po několika stěhováních dnes sídlí ve vlastní budově z roku 1998 v brněnských Pisárkách na Lipové ulici.

Budova[editovat | editovat zdroj]

Původní sídlo měla fakulta na Zelném trhu v centru Brna v budově bývalé Cyrilometodějské záložny, postavené v roce 1882. V budově sídlila do té doby Právnická fakulta, která se v roce 1990 přestěhovala do své původní budovy na ulici Veveří. Protože kapacita budovy nedostačovala, fakulta přesídlila na dva roky do pronajaté budovy Vysokého učení technického v Brně na Antonínské ulici také v centru města.[2]

V současnosti využívá fakulta budovu na rohu ulic Lipová a Vinařská za brněnským výstavištěm, v blízkosti rozsáhlých kolejí a menzy Vinařská, kde sídlí také Správa kolejí a menz Masarykovy univerzity.

Základní kámen nové budovy byl položen 14. října 1996 za přítomnosti tehdejšího ministra školství Ivana Pilipa a rektora Eduarda Schmidta.[3] Slavnostně byla fakulta otevřena 18. června 1998.[4] Před budovou stojí Plastika pro bazén podle návrhu Vincence Makovského.

Součástí budovy je také Středisko vědeckých informací s rozsáhlým knižním fondem a přístupem do řady mezinárodních databází.

Děkanát[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam děkanů Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.

V čele fakulty stojí děkan, který jejím jménem jedná a rozhoduje. Děkana na návrh fakultního akademického senátu jmenuje a odvolává rektor univerzity. Funkční období děkana je čtyřleté a stejná osoba může být děkanem nejvýše dvakrát v řadě. Děkan jmenuje a odvolává proděkany a rozhoduje o jejich činnosti a počtu.[5]

Symboly fakulty[editovat | editovat zdroj]

Logo a barva[editovat | editovat zdroj]

Znak fakulty obsahuje symboly hospodářství, obchodu a správy. Ve středu znaku je Merkurova hůl, nazývaná Caduceus. Okolo ní se obtáčejí dva hadi. Merkur, římský bůh, byl patronem obchodu, obchodníků a cest. Hůl s hady kříží maršálská hůl, která symbolizuje řízení a správu světských věcí. Dominantou loga je průčelí antického chrámu. Jeho význam může být různý – jako znak vzdělanosti podle symbolu chrámu Athény, nebo jako symbol instituce, nebo jako symbol ekonomické vědy obecně. V roce 2008 došlo k výraznému zjednodušení loga se zachováním všech jeho symbolických prvků.

Původní barvou fakulty byla zlatá, později hnědá (Pantone 1815 C).[6][7] Od roku 2018 fakulta namísto loga upřednostňuje grafickou značku ECON MUNI dle jednotného vizuálního stylu Masarykovy univerzity vytvořeným studiem Najbrt. Barvou fakulty se tak stala růžová (Pantone 226 C/U).

Insignie[editovat | editovat zdroj]

Ekonomicko-správní fakulta používá při významných událostech, jako jsou slavnostní promoce, insignie. Na své medaili má portrét prvního rektora Masarykovy univerzity Karla Engliše. Na své druhé straně je motto „Výkonnost, Hospodárnost, Solidárnost“. Hlavici žezla tvoří motiv okřídlené přilby. Návrh řetězu i žezla vytvořil sochař Michal Vitanovský. Žezlo podle návrhu Vitanovského zhotovil sochař Pavel Filip. Své insignie užívá fakulta od listopadu 1995.

Katedry[editovat | editovat zdroj]

 • Katedra ekonomie
 • Katedra financí
 • Katedra podnikového hospodářství
 • Katedra regionální ekonomie a správy
 • Katedra veřejné ekonomie
 • Katedra aplikované matematiky a informatiky
 • Katedra práva
 • Oddělení jazyků na ECON MUNI

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Výzkumná centra[editovat | editovat zdroj]

Na fakultě působí několik vědeckých institutů – Institut pro dopravní ekonomii, geografii a politiku, Centrum pro výzkum neziskového sektoru, Institute of Financial Complex Systems, Institut cestovního ruchu, Institut pro udržitelnost a cirkularitu, Institut udržitelnosti podnikání, Laboratoř experimentální ekonomie Masarykovy univerzity a Výzkumný institut pro inovace.

Konference[editovat | editovat zdroj]

Fakulta rozvíjí své vědecké působení prostřednictvím organizování konferencí:

 • Young Economists' Meeting
 • Mezinárodní kolokvium o regionálních vědách
 • Mezinárodní kolokvium o cestovním ruchu
 • Evropské finanční systémy
 • Current Trends in Public Sector Research[8]
 • Seminář Telč – Železniční doprava[9]

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Fakulta zaštiťuje vydávání tří odborných periodik:[10]

 • Národohospodářský obzor je recenzovaný odborný časopis schválený Radou pro výzkum a vývoj, jehož cílem je přinášet nové poznatky z oblasti ekonomie, hospodářské politiky a ekonometrie. Časopis vycházející od roku 2001 na Masarykově univerzitě volně navazuje na tradici Obzoru národohospodářského, jehož první číslo vyšlo v roce 1895. V časopise jsou publikovány původní vědecké stati a přehledy v anglickém jazyce, které prošly oboustranně anonymním recenzním řízením.[11]
 • Financial Assets and Investing je odborný recenzovaný časopis, který se zaměřuje na finanční trhy, bankovnictví, pojištění apod.[12]
 • Czech Journal of Tourism je vědecký časopis publikující především recenzované vědecké práce a studie, které vycházejí z teoretických poznatků a vlastního výzkumu autorů. Časopis je zaměřen na cestovní ruch s ohledem na jeho interdisciplinární charakter. Věnuje se zejména ekonomické, environmentální, etické, kognitivní, manažerské, politické a prostorové stránce cestovního ruchu.[13]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Kdo jsme [online]. Brno: Masarykova univerzita [cit. 2015-10-25]. Dostupné online. 
 2. ŠKARABELOVÁ, Simona; NEKUDA, Jaroslav. ESF v září oslaví 15 let od svého vzniku [online]. Brno: Masarykova univerzita, 2006-06-14 [cit. 2015-10-25]. Dostupné online. 
 3. Encyklopedie dějin města Brna. encyklopedie.brna.cz [online]. 2004 [cit. 2022-05-26]. Dostupné online. 
 4. Encyklopedie dějin města Brna. encyklopedie.brna.cz [online]. 2004 [cit. 2022-05-26]. Dostupné online. 
 5. SLANÝ, Antonín. Statut fakulty [online]. [Brno]: Masarykova univerzita, 2013-06-03 [cit. 2016-08-03]. Dostupné online. 
 6. JÍLEK, Pavel. manuál01: designmanuál jednotného vizuálního stylu [online]. EXACTDESIGN [cit. 2015-11-05]. Kapitola 2.03 Barvy fakult, s. 18. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
 7. Vizuální styl Masarykovy univerzity [online]. [Brno]: Masarykova univerzita [cit. 2015-11-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-05-03. 
 8. Webové stránky semináře. ctpsr.econ.muni.cz [online]. [cit. 2020-06-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 9. Webové stránky projektu výzkumu železniční dopravy. railway.econ.muni.cz [online]. [cit. 2014-02-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-05. 
 10. Odborné časopisy vydávané ESF MU. www.econ.muni.cz [online]. [cit. 2020-06-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 11. O časopise | Review of Economic Perspectives. nho.econ.muni.cz [online]. [cit. 2022-05-26]. Dostupné online. 
 12. Financial Assets and Investing. fai.econ.muni.cz [online]. [cit. 2022-05-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. Journal | czech journal of tourism. www.czechjournaloftourism.cz [online]. [cit. 2022-05-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]