Zelný trh (Brno)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zelný trh
Zelný trh s kašnou Parnas, v horní části snímku jsou věže Katedrály svatého Petra a Pavla
Zelný trh s kašnou Parnas, v horní části snímku jsou věže Katedrály svatého Petra a Pavla
Umístění
Město Brno
Městská část Brno-střed
Poloha 49°11′33″ s. š., 16°36′33″ v. d.
Další údaje
Typ náměstí
PSČ 602 00
Commons-logo.svg multimediální obsah na Commons
Tento snímek Slavnosti Božího těla na Zelném trhu, který 10. června 1841 vytvořil Bedřich Franz, je jednou z nejstarších reportážních fotografií na světě.

Zelný trh (německy Krautmarkt, v hovorovém jazyce často nazýván Zelňák) je náměstí v brněnské čtvrti Brno-město. Náměstí leží ve svahu těsně pod Petrovem, asi 400 metrů jižně od centrálního náměstí Svobody, a má přibližně obdélníkový tvar. Většina plochy je po část roku využita jako tržiště, kde se prodává ovoce, zelenina, květiny aj., jinak náměstí slouží především jako parkoviště.

V roce 2010 byl veřejnosti představen posléze zamítnutý záměr soukromého investora vybudovat v dolní části náměstí podzemní garáže se 60 stáními.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tržiště, jehož původní název byl Horní trh, vzniklo v 13. století na tehdy ještě nezastavěném místě. Jeho součástí byly též Drůbeží trh, Hrnčířský trh a Vetešnický trh. Teprve až v 15. století dostává svůj dnešní název Zelný trh (německy Krautmarkt). Zelný trh byl i důležitým místem spravedlnosti – byl tu pranýř a klec pro zločince.

V červnu r. 1841 zde pravděpodobně opat Bedřich Franz vytvořil první reportážní daguerrotypii v českých zemích a jednu z nejstarších fotografií svého druhu na světě.[2]

Historický ráz náměstí byl v 50. letech 20. století porušen velmi necitlivým zásahem – výstavbou budovy obchodního centra (tržnice) v severozápadním rohu náměstí na místě domu zničeného americkým náletem v listopadu 1944; stavbu financovala UNRRA. Pod náměstím byly dále vybudovány kolektory.

Významné objekty[editovat | editovat zdroj]

Dominantou náměstí je kašna Parnas z konce 17. století, nacházející se zhruba uprostřed prostranství. Kašnu projektoval Johann Bernhard Fischer z Erlachu, vystavěl ji v letech 16931695 Adam Tobiáš Kracker z Vídně.

V horní části náměstí stojí sloup Nejsvětější Trojice s plastikami Immaculaty, sv. Jana Nepomuckého, sv. Primitiva, sv. Konstantina a dvou andílků z období vrcholného baroka, dílo Antonína Schweigla z roku 1729.

K významným budovám okolo náměstí patří Dietrichsteinský palác (budova nejdříve vrchního zemského soudu,[3] později Moravského zemského muzea), Divadlo Husa na provázku (palác Hausperských z Fanalu), palác opata žďárského kláštera, tzv. Malý Špalíček (který vznikl spojením čtyř domů gotického a renesančního původu) a nedávno[kdy?] zrekonstruované divadlo Reduta. V čele dolní části náměstí pak stojí dominantní budova hotelu Grandezza, kde v letech 1969–1990 sídlila právnická fakulta.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Zelný trh
Zelný trh

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pod Zelným trhem mohou vyrůst garáže, ČT24
  2. Pavel Scheufler: Teze k dějinám fotografie v letech 1839 – 1918, scheufler.cz
  3. Katastrální plán Brna z roku 1906

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • STEHLÍK, Miloš. Kašna Parnas od J. B. Fischera z Erlachu. Brno : Památkový ústav v Brně, 1996. ISBN 80-85032-53-8. S. 47.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]