Pod Palackého vrchem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pod Palackého vrchem
Základní informace
Pojmenováno poPalackého vrch
Poloha
AdresaKrálovo Pole, Medlánky, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pod Palackého vrchem (také označován jako Kampus Brno-sever, lidově Palačák) je univerzitní kampus Vysokého učení technického v Brně (VUT) nacházející se v brněnských městských částech Brno-Královo Pole a Brno-Medlánky, v blízkosti Palackého vrchu, podle něhož získal své jméno. Nejedná se však o přesně vymezený prostor, ale spíše o soustředění několika desítek budov do jedné oblasti. Stejný název jako celý kampus pak také nesou koleje Pod Palackého vrchem, které se zde nachází.

V areálu kampusu sídlí čtyři fakulty VUT, troje vysokoškolské koleje, pět menz, sportovní areál včetně haly, která byla v době otevření v roce 2006 největší víceúčelová hala pro sálové sporty v Česku,[1] a technologický inkubátor VUT fungující ve spolupráci s JIC. V těsné blízkosti kampusu se nachází Český technologický park.

Historie výstavby[editovat | editovat zdroj]

Stavba kampusu Pod Palackého vrchem byla zahájena v 70. letech 20. století. Tehdy zde probíhala stavba výškové budovy Fakulty strojního inženýrství.

V září 2010 došlo k dokončení výstavby budovy Technická 10, čímž došlo ke kompletnímu přestěhování Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií do areálu kampusu. Následně proběhla výstavba budovy Technická 12 pro stejnou fakultu a také budovy Fakulty strojního inženýrství v rámci projektu NETME.

Mezi Fakultou podnikatelskou a zastávkou MHD Technologický park byl postaven Středoevropský výzkumný institut CEITEC a centrum AdMaS Fakulty stavební.

V plánu je také výstavba tréninkové atletické haly mezi ulicemi U Vodárny a Kolejní, jejíž výstavbu a provoz by zajišťovalo město Brno.

Sídla fakult[editovat | editovat zdroj]

Sídla výzkumných a vědeckých center[editovat | editovat zdroj]

Koleje[editovat | editovat zdroj]

Budovy[editovat | editovat zdroj]

Podpisy absolventů[editovat | editovat zdroj]

Grafity studentů FEKTu
Obrázek absolventů FSI v roce 2010

Dlouhodobou tradicí absolventů fakult je každoročně umisťovat podpisy (v podobně Ing. přezdívka či Ing. křestní jméno) absolventů inženýrského studia fakult Vysokého učení technického v areálu kampusu převážně ale v areálu kolejí Pod Palackého vrchem. Podpisy absolventi umisťují například na chodníky, silnice či jiné vhodné plochy, v Kolejní ulici pak na asi stometrové zdi (označované mezi studenty jako Zeď nářků[6]) stvoří několik oborů z blízkých fakult vtipné kreslené obrázky vztahující se k danému oboru se svými podpisy.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MAUKŠ, Igor. Sportovní hala VUT v Brně byla slavnostně otevřena [online]. VUTIUM, 2007-02-06 [cit. 2011-01-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-02-26. 
  2. Centrum AdMaS
  3. Vědeckotechnický park profesora Lista
  4. Jihomoravské inovační centrum (JIC)
  5. Centrum nových technologií pro strojírenství (NETME Centre)
  6. http://foto.mapy.cz/26185-Zed-narku-na-Palacakach-2008
  7. Archivovaná kopie. poznejbrno.cz [online]. [cit. 2010-10-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-09-21. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]