Ostrov Jamese Rosse

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Rossův ostrov.
Mapa Grahamovy země, ostrov Jamese Rosse označen číslem 2.

Ostrov Jamese Rosse (anglicky James Ross Island) je velký ostrov v Jižním oceánu u pobřeží Antarktidy, východně od nejsevernějšího výběžku Antarktického poloostrova, od kterého je oddělen průlivem prince Gustava. Název ostrov Jamese Rosse (James Ross Island) je používán k rozlišení od mnohem známějšího Rossova ostrova (Ross Island) v Rossově moři.

Geografická charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Ostrov s rozlohou přibližně 2 500 km² je velmi členitý a ze 70 až 80 % je pokryt ledovcem, který dosahuje nejvyšší nadmořské výšky 1630 m n.m.

Historie mapování[editovat | editovat zdroj]

Oblast zmapovala v říjnu 1903 švédská antarktická expedice vedená O. Nordenskjöldem. Jméno ostrov dostal po J. C. Rossovi, britském průzkumníkovi, který v rámci své expedice v roce 1842 zhruba zakreslil mnoho míst na jeho východní straně.

Mendelova polární stanice[editovat | editovat zdroj]

V severní odledněné části ostrova (Ulu Peninsula), která má rozlohu asi 160 km², se nachází česká Mendelova polární stanice.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově byly v roce 1986 nalezeny pozůstatky prvního dinosaura objeveného v oblasti Antarktidy. Argentinští geologové Eduardo Oliveiro a Roberto Scasso nalezli zkamenělé pozůstatky středně velkého ankylosaura, který byl později (v roce 2006) pojmenován jako Antarctopelta oliveroi. V roce 2013 byl vědecky popsán další dinosaurus z tohoto místa, ornitopod Trinisaura santamartaensis[1].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://dinosaurusblog.wordpress.com/2013/01/12/objeven-dalsi-dinosaurus-v-antarktide/

Literatura[editovat | editovat zdroj]