Campan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Kampán)
Jump to navigation Jump to search

Campan[1] [kampan] je v pořadí pátý ze šesti chronostratigrafických stupňů oddělení svrchní křída, který je datován do rozmezí před 83,6 ± 0,7 až 72,1 ± 0,6 Ma (milionů let). Campanu předcházel santon a následoval ho maastricht.

Definice[editovat | editovat zdroj]

Stratigrafická definice campanu byla představena ve vědecké literatuře francouzským geologem Henrim Coquandem v roce 1857. Je pojmenován podle francouzské obce Champagne (lat. Campania) v departementu Charente-Maritime. Původní typová lokalita byla odkrytá vrstva poblíž obce Aubeterre-sur-Dronne ve stejném regionu. Vzhledem ke změnám stratigrafické definice, je tato sekce nyní součástí stupně maastricht. Základna (začátek) campanu je v stratigrafickém sloupci založena na vymření lilijice druhu Marsupites testudinarius. Vrchol (konec) campanu je definován jako místo, kde se poprvé objevil amonit druhu Pachydiscus neubergicus.

Dělení[editovat | editovat zdroj]

Campan je někdy dělen na tři podstupně: spodní, střední a svrchní. Celkově jde o velmi dlouhé období, trvající asi 12 milionů let. Biodiverzita dinosaurů byla v průběhu tohoto geologického věku nejvyšší v celé jejich historii.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Campanian na anglické Wikipedii.

  1. Stratigrafická tabulka. www.geology.cz [online]. Česká stratigrafická komise, 2012 [cit. 2018-03-27]. Dostupné online. 
  2. Weishampel, D. B.; et al. (2004): Dinosaur distribution, in: Weishampel, D.B.; Dodson, P. & Osmólska, H. (eds.): The Dinosauria (Second edition), University of California Press, Berkeley, ISBN 0-520-24209-2, str. 517–606.