Daspletosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Daspletosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 77-73 miliony let

Daspletosaurus - lebka a část kostry
Daspletosaurus - lebka a část kostry
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Čeleď: Tyrannosauridae
Rod: Daspletosaurus
Binomické jméno
Daspletosaurus torosus
Russell, 1970
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Daspletosaurus („Strašlivý ještěr“) byl velkým dravým dinosaurem (teropodem), který žil v období svrchní křídy na území Severní Ameriky. Byl blízkým příbuzným populárního rodu Tyrannosaurus, byl však menší a žil o několik milionů let dříve. Je dokonce pravděpodobné, že daspletosaurus byl přímým vývojovým předkem svého většího „bratrance“. Tento rod byl dříve často zaměňován s velmi podobným rodem Gorgosaurus, dnes je však zřejmé, že šlo o dva samostatné teropody.

Paleobiologie[editovat | editovat zdroj]

Daspletosaurus byl ve své době nepochybně dominantním predátorem. Dosahoval délky v rozmezí 8-9 metrů a mohl vážit asi 1,5-4 tuny. Lebka dosahovala délky i mírně přes 1 metr a byla charakteristicky mohutně stavěná. Přední končetiny byly drobné, zakrnělé. Zadní byly naopak poměrně silné a mohutné, umožňovaly tomuto dravci poměrně rychlý pohyb. Daspletosaurus žil v pozdním období kampánu (asi před 77-73 miliony let).

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Daspletosaurus je hlavní postavou jednoho dílu televizní dokumentární série Dinosaur Planet (Little Das' Hunt) z roku 2003. V tomto díle rodina daspletosaurů útočí na zraněného jedince maiasaury. V roce 2011 se objevuje také v novém trikovém dokumentu z produkce BBC Planet Dinosaur (Last Killers).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]