Daspletosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxDaspletosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 77 až 73 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Daspletosaurus – lebka a část kostry
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Čeleď Tyrannosauridae
Rod Daspletosaurus
Binomické jméno
Daspletosaurus torosus
Russell, 1970
Některá data mohou pocházet z datové položky.
  velikost daspletosaura s člověkem
Velikost daspletosaura v porovnání s člověkem

Daspletosaurus („Strašlivý ještěr“) byl velkým dravým dinosaurem (teropodem), který žil v období svrchní křídy na území Severní Ameriky. Byl blízkým příbuzným populárního rodu Tyrannosaurus, byl však menší a žil o několik milionů let dříve. Je dokonce pravděpodobné, že daspletosaurus byl přímým vývojovým předkem svého většího „bratrance“. Tento rod byl dříve často zaměňován s velmi podobným rodem Gorgosaurus, dnes je však zřejmé, že šlo o dva samostatné teropody. V současnosti jsou fosilie daspletosaurů i jiných dinosaurů rekonstruovány také za pomoci moderních technologií (například 3D tiskáren).[1]

Paleobiologie[editovat | editovat zdroj]

Daspletosaurus byl ve své době nepochybně dominantním predátorem. Dosahoval délky v rozmezí 8 až 9 metrů[2] a mohl vážit asi 2,5 tuny[3], největší exempláře (CMN 8506) dokonce až v rozmezí 3844 a 4052 kg.[4] Největší jedinci také mohli dosáhnout délky až 11 metrů.[5] Lebka dosahovala délky i mírně přes 1 metr a byla charakteristicky mohutně stavěná. Přední končetiny byly drobné, zakrnělé. Zadní byly naopak poměrně silné a mohutné, umožňovaly tomuto dravci poměrně rychlý pohyb. Daspletosaurus žil v pozdním období kampánu (asi před 77 až 73 miliony let), spolu s dalším tyranosauridem albertosaurem, který byl menší a lehčeji stavěný.

Lebka juvenilního (nedospělého) daspletosaura, expozice Museum of the Rockies.

Kanibalismus[editovat | editovat zdroj]

Výzkumy z Kanady prokázaly, že tito velcí teropodi byli agresivní a útočili na sebe navzájem. Zřejmě byli i příležitostní kanibalové, pojídající zástupce vlastního druhu. Potvrdily to početné rýhy zubů daspletosaurů na kostech jiných daspletosaurů. V některých případech se zranění ještě zhojila, v jiných již šlo o konzumaci mrtvého zvířete.[6]

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Daspletosaurus zřejmě lovil a pojídal zejména zástupce hadrosauridních a ceratopsidních dinosaurů. Byl však nejspíš potravním oportunistou, který se dokázal příležitostně přiživovat i na mršinách nebo lovit menší teropodní a ornitopodní dinosaury.

Nový druh[editovat | editovat zdroj]

V roce 2017 popsal tým paleontologů další druh daspletosaura, D. horneri. Tento tyranosaurid žil v době před asi 75,2 až 74,4 miliony let na území dnešní Montany (souvrství Two Medicine) a byl zřejmě přímým vývojovým potomkem druhu D. torosus.[7][8] Druh D. horneri dosahoval délky zhruba 9 metrů a hmotnosti kolem 2500 kg.[9]

Lebka druhu D. horneri v expozici Museum of the Rockies (Bozeman, Montana).

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Daspletosaurus je hlavní postavou jednoho dílu televizní dokumentární série Dinosaur Planet (Little Das' Hunt) z roku 2003. V tomto díle rodina daspletosaurů útočí na zraněného jedince maiasaury. V roce 2011 se objevuje také v novém trikovém dokumentu z produkce BBC Planet Dinosaur (Last Killers).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://royaltyrrellmuseum.wordpress.com/2018/02/09/piecing-together-the-skull-of-daspletosaurus/
  2. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  3. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 106 (anglicky)
  4. Therrien, F.; Henderson, D. M. (2007). "My theropod is bigger than yours ... or not: estimating body size from skull length in theropods". Journal of Vertebrate Paleontology. 27 (1): 108–115. doi:10.1671/0272-4634(2007)27[108:MTIBTY]2.0.CO;2
  5. Maltese, A. 2009. Difficult excavation and preparation of a large Daspletosaurus specimen. In:Methods In Fossil Preparation: Proceedings of the First Annual Fossil Preparation and CollectionsSymposium, pp 63-68. Brown, M.A., Kane, J.F., and Parker, W.G. Eds.
  6. https://peerj.com/articles/885/
  7. http://www.nature.com/articles/srep44942
  8. SOCHA, Vladimír. Hrozivý ještěr Jacka Hornera. OSEL.cz [online]. 31. března 2017. Dostupné online. 
  9. Paul, G. S. (2016). The Princeton Field Guide to Dinosaurs (2nd Edition). Princeton University Press, str. 112 (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]