Maiasaura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Maisaura
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 74 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Maisaura - rekonstrukce hnízda

ve Wyoming Dinosaur Center

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Ornithopoda
Infrařád: Iguanodontia
Nadčeleď: Hadrosauroidea
Čeleď: Hadrosauridae
Rod: Maiasaura
Binomické jméno
Maiasaura peeblesorum
Horner & Makela, 1979
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maiasaura („Dobrá plazí matka“) byl velký hadrosauridní (kachnozobý) dinosaurus, který žil na území dnešní Montany (USA) v období svrchní křídy před 74 miliony let.

Objev[editovat | editovat zdroj]

Maiasaura byla objevena paleontology Jackem Hornerem (odborným poradcem filmu Jurský park) a Robertem Makelou koncem 70. let minulého století. Horner objevil celou hnízdništní kolonii i s mnoha hnízdy a vejci (a dokonce kostrami mláďat) ve formaci Two Medicine. Byl to vůbec první doklad péče dinosaurů o svá mláďata. Celkem bylo nalezeno přes 200 jedinců všech věkových stadií.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Maiasaura byla poměrně velkým hadrosauridem (až 9 metrů délky), na rozdíl od mnoha jiných příslušníků této skupiny neměla na hlavě výrazný hřeben. Byla bipední (dvounohá), ale mohla chodit i po všech čtyřech. Šlo o stádního býložravce, který se v případě potřeby seskupoval i do tisícových stád.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Tento hadrosaurid žil ve stádech a hnízdil ve velkých koloniích (kde více zvířat mohlo snáz uchránit snůšky před predátory). Hnízda obsahovala každé asi 25–40 vajec uspořádaných do kruhu nebo spirály. Po nakladení byla vejce zahřívána přinesenou hnijící vegetací. Během prvního roku života dospělí dinosauři mláďata krmili (dokud nedosáhla velikosti asi 1,5 metru), poté hnízdo opouštěla.

Hnízdo s fosilizovanými vajíčky kachnozobého dinosaura druhu Maiasaura peeblesorum v Museum of the Rockies, Bozeman, Montana

Současníci[editovat | editovat zdroj]

Maiasaura žila ve společnosti dinosaurů jako byl Orodromeus, Troodon, Albertosaurus, Daspletosaurus, Euoplocephalus a další. Fylogeneticky nejbližší příbuzný maiasaury je zřejmě další hadrosaurid rodu Brachylophosaurus.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Fosílie tohoto dinosaura se stala roku 1985 první zkamenělinou, kterou člověk dopravil na oběžnou dráhu Země (let STS-51-F, známý také jako Spacelab 2)[1].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]