Legenda jménem Tyrannosaurus rex

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Legenda jménem Tyrannosaurus rex
AutorVladimír Socha
IlustrátorVladimír Rimbala
ZeměČesko
Jazykčeština
Námětdinosauři, paleontologie
ŽánrVěda, naučná
VydavatelNakladatelství Pavel Mervart
Datum vydání9. května 2019 (1. vydání)
Typ médiavázané
Počet stran324
ISBN978-80-7465-369-8
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Legenda jménem Tyrannosaurus rex je populárně naučná kniha, jejímž hlavním tématem je slavný pozdně křídový teropodní dinosaurus druhu Tyrannosaurus rex. Jedná se o svým rozsahem a záběrem jedinečnou knihu, pojednávající o všech aspektech a dosud zjištěných informacích, týkajících se právě druhu T. rex a jeho nejbližších příbuzných (zástupců nadčeledi Tyrannosauroidea). Autorem knihy je popularizátor paleontologie a spisovatel Vladimír Socha.[1] Tvůrcem ilustrací je slovenský výtvarník Vladimír Rimbala.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Autor knihy s obří lebkou tyranosaura MOR 008 v americkém Museum of the Rockies (2009).

Kniha pojednává mj. o potravních návycích tyranosaurů, jejich evoluční historii, paleoekologii, anatomii, vyhynutí, dějinách vědeckého výzkumu a mnoha dalších aspektech života tyranosaura i dalších tyranosauridů, kromě toho se zabývá i různými rekordy a kuriozitami, rolí tyranosaura v současné populární kultuře apod. Součástí knihy je také jmenný rejstřík, seznam použité a doporučené literatury i webových odkazů a slovník pojmů. Knihu doplňuje několik desítek černobílých ilustrací Vladimíra Rimbaly, zobrazujících všechny k roku 2019 známé tyranosauroidy.

V knize je také podrobně pojednáno o významných exemplářích druhu Tyrannosaurus rex, jako jsou Sue, Stan, Trix, Wankel-rex a další.

Nakladatelské údaje[editovat | editovat zdroj]

Kniha vyšla 9. května roku 2019 v nakladatelství Pavel Mervart.[2] Je vázaná s pevnými deskami, obsahuje celkem 324 stran a má čtvercový formát o rozměrech 20 krát 20,2 cm.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]